Ana Sayfa Gezgin Liste Ankara Gezilecek Yerler Listesi – Güncellendi

Ankara Gezilecek Yerler Listesi – Güncellendi

2472
0

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Bunca zamandır blog yazarlığı yapıyorum yaşadığım, büyüdüğüm şehir hariç her yer ile ilgili en az bir adet yazım vardır. Ankara ile ilgili hiç yazım yok değil. Ama burada yaşayan insanların çoğu popüler olanların dışında pek fazla Ankara Gezilecek Yerlerini bilmiyor.

Kendimce oturdum aklıma gelen görülmeye değer yerlerin listesini yaptım. Bu liste ile alakalı çok yazı yazdım ama hepsini anlatmadıkça hiç bir şey yazmamış gibiyim 🙂 Şimdi sizlere Ankara Gezilecek Yerler şeklinde liste hazırladım. İçlerinde daha önce kaleme aldığım yazılarda link şeklinde verildi. Ayrıca fotoğrafların hepsi bana ait 😉
Fotoğrafların altlarını zamanla dolduracağım ve eksik kalan bir çok gezilmesi gereken yerleri de listenin sonuna ekleyeceğim. Sizin de özellikle eklememi istediğini bir yer olduğunu düşünüyorsanız lütfen yazının alt kısmında yorum kısmına mesaj yazınız.

1Anıtkabir

Anıtkabir
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ilk cumhurbaşkanımız Başkomutan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün ebedi istirahatgahı.

2Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu’nun her bir köşesinden en değerli tarihi varlıkların bir araya getirildiği gerçekten tarihimize ışık tutabilecek eserlerin bulunduğu bir müze. Ankara‘nın merkezi konumunda Ulus semtinde bulunan Ankara Kalesi‘ne çıkan yol üzerinde. Çevresinde bulunan diğer görülmesi gereken yerleri de kaplayan bir yürüyüş güzergahı ile bir çok yer gezilebilir.

3Kocatepe Cami

Kocatepe Cami
Başkent Ankara’nın yine simgelerinden bir olan Kocatepe Camisi merkez konumdaki lokasyonu ile siz ziyaretçiler için görülmesi gereken bir dini alan.
FujiFilm Workshop ile Kocatepe Cami içi ve çevresinde yapmış olduğumuz çekimleri görmek için FujiFilm Workshop yazısına bakabilirsiniz.

4Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi
Şehir merkezinde bulunan ve son yıllarda giderek daha güzel ve yeşil bir şehir parkına dönüşen bir yer. Yürüyüş yolları, havuzları ve devasa ağaçları ile vakit geçirmesi keyifli bir dinlenme alanı.

5Kurtuluş Parkı

Kurtuluş Parkı
Ankara da görülmesi gereken yerler bir birine o kadar yakın ki çoğuna bir çırpıda yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kurtuluş Parkı da aynen tam şehrin göbeğinde sayılacak bir yerde. Özellikle hafta sonları ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Çünkü park içinde bir çok aktivite ve eğlence sizi bekliyor olacak.
Çoğu zaman içinden öylece gelip geçtiğimiz ama içinde barındırdığı anılar, hatırlar ve yaşamlar bizi duygulandırmaya yetiyor.

6Çengel Han Rahmi Koç Müzesi

Çengel Han Rahmi Koç Müzesi

7Hacı Bayram Cami ve Augustus Tapınağı

Hacı Bayram Cami ve Augustus Tapınağı
Ankara‘nın göbeğinde Ulus’ta bulunan manevi duyguların zirve yaptığı bir yer. Hacı Bayram Veli Cami ve yanı başında küçük bir kalıntıda olsa fazlasıyla merak edilen bir tapınak. Geçen yıl Büyükşehir belediyesinin yapmaya kalkıştığı onarım nedeni ile büyük zarar görmüş anıt.

8Roma Hamamı

Roma Hamamı
Üzülerek söyleyebilirim şehir merkezinde tam göbeğinde böyle bir miras olduğunu çok az kişi biliyor. Tarihi Roma Hamamı gezi yazısını okuyun.

9Beypazarı

Beypazarı
Bir kaç yıl önce Beypazarı ilçesine yapmış olduğumuz Beypazarı Kültür Gezisi yazısını okuyun. İki gece kamp yaptığımız Beypazarı kasabalarından olan Karaşar Köyü yazısını okuyun.

10Kızılcahamam Soğuksu

Kızılcahamam Soğuksu
Milli parkın detaylı yazısı için yazısını okuyun. Karlı bir havada milli parkın zirvelerinden çekilen muhteşem kar manzaraları için  “Bulutların Dansı” yazısını okuyun.

11Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti
İç Anadolu bölgesinin sayılı doğal kültür alanlarından bir olab Nallıhan Kuş Cenneti yazısını okuyun

12Kurtboğazı Barajı

Kurtboğazı Barajı
Yakın zamanda Kurtboğazı Barajında yapmış olduğumuz kahvaltı ve balık avı için Kurtboğazı Gezisi ve Balık Avı yazısını okuyun.

13Güdül

Güdül
Sorgun gölü gibi inanılmaz güzellikte doğa harikalarına sahip şirin bir ilçedir. Özellikle kış aylarında kar yağmış dağlar ve göl yüzeylerini bir günlük tur ile görmenizi tavsiye ederim.

14Mogan Gölü

Mogan Gölü
Hayatımın büyük bir bölümünü geçirdiğim eskiden daha temiz olan ama şimdi çevresinde yapılan rekreasyon alanları ile daha da güzel olan bir göl. Mogan Gölü’nde Mangal Keyfi yazısını okuyun.

15Kuğulu Park

Ankara denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Çok büyük bir park değil ama insanların yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer. Genci yaşlısı herkes buraya gelir ve muhteşem kuşları izleyerek kafa dinlemeye çalışır. Kuğulu Park yazımı okumak için tıklayın

16Karagöl, Usta Gölü ve Yaylak Gölü

Çubuk denilince ilk akla gelen yerlerden biri Karagöl’dür. Karagöl bu kadar popüler olunca kalabalık olması kaçınılmaz oluyor. Peki bu kadar geniş bir alanda sadece Karagöl mü var insanların gezip piknik yapabileceği. Tabiki hayır, çok yakın mesafelerde belki de daha güzel ve doğal alanlar da mevcut. Yakın zamanda ziyaret ettiğim bu yerler ile ilgili yazmış olduğum Karagöl, Usta Gölü ve Yaylak Göleti gezisi yazımı okuyabilirsiniz.

17

Şahinler Tabiat Parkı
Bir diğer doğa harikalarından biri burası. Eski Bolu yolundan giderken Kızılcahamam ilçesini geçikten sonra zirveye tırmanınca karşınıza çıkıyor. Kesinlikle burayı görmek gerekir. Şahinler Tabiat Parkı ile ilgili yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here