Ana Sayfa Gezgin Liste Dünya’daki En Mutlu 5 Yer

Dünya’daki En Mutlu 5 Yer

466
0
Paylaş

Dünya’daki En Mutlu 5 Yer

Modern insanların büyük çoğunluğu sadece kendi çıkarlarını düşünürler. Hepimiz halen daha bizi insan yapan niteliklere sahibiz. İnsanın komşuları iyi, merhametli ve sevgi dolu olmalı her zaman. Gezegenimizde en mutlu beş yer neresi merak ediyor musunuz?

Hayvanlar İçin 12 km² lik Cennet

Sıcaklık ve bakım bekleyen canlarımız için hayvan barınakları iç karartıcı olur. ABD de Utah şehrinde bulunan 3000 dönümlük arazi hayvanlar için tahsis edilmiş özel bir bölge. İçeride yaklaşık 2000 hayvan sevgi buluyor ve her türlü bakımları yapılıyor. Sakatlık geçiren hayvanlar bile bir ömür boyu burada kalabilirler ve bütün hayvanların mutlu olmaları için her türlü fedakarlık yapılmaktadır. Ayrıca dileyen herkes buradan hayvan sahiplenebilir. Sadece 2013 yılında 992 aile buradan hayvan sahiplenmiş.

Hayvan Şehri

Halka Açık En Büyük Mutfak

Halka açık en büyük mutfak nasıl olur diye düşünseydiniz ne hayal ederdiniz? Şimdi Dünyanın en büyük halka açık mutfağı nasıl oluyormuş bir bakalım.

Halka Açık Mutfak

Hindistanın Pencap eyaletinde bulunan Harmandir Sahib tapınağı sadece dini vecibeleri yerine getirmek için bulunmuyor. Burada mercimek çorbası, pilav ve diğer bütün yemekler ayrıca ekmek insanlara ikram ediliyor. Günün her saati kapıları açık olan tapınakta günlük 75000 kişiye yemek yediriliyor. Ayrıca sürekli canlı müzik var ve insanlar bir gece burada konaklama hakkına sahipmiş.

İlginizi Çekebilir:  Işık Dağı Karagöl Jeositi
Halka Açık Mutfak

Gönüllü olarak çalışan 450 personel varmış. Günlük 6 ton un, 11 ton pirinç ve 1,5 ton mercimek tüketiliyormuş. Bu sayılanlar sadece listenin başında bulunanlar yani daha fazla gıda maddesi tüketiliyormuş.

Köprünün Altındaki Okul

2008 yılının kış aylarında Rajesh Kumar isimli adam Yeni Delhi sokaklarında dolaşırken çamurlu sularla oynayan çocuklar görüyor. Neden okulda olmadıklarını ve çamurla oynadıklarını öğrenmek için çocukların aileleri ile görüşmeye karar veriyor. Aileler okulun çok uzak olduğunu anlatıyorlar.

Ailelerin bakımlı olması ve güzel elbiseler giymesi adamı şaşırtıyor. Bir süre düşünen adam ailelere çocuklara eğitim verebileceğini teklif ediyor. Aileleri ikna eden Rajesh Kumar yakınlardaki bir köprünün altına büyükçe bir kilim ve bir masa sandalye koyarak sınıf açıyor.

Köprü Altındaki Okul

Bir süre sonra başarılı olan adama daha fazla istek geliyor ve arkadaşlarından yardım alarak sınıfın mevcudunu arttırıyor. Facebook üzerinden Rajesh Kumar a ulaşılarak güzel mesajlar ve tebrikler alıyor.

Eski Otel Şimdi Evsizler İçin Sığınak

2005 yılında yine ABD de Utah şehrinin başındakiler evsizler için yeni bir plan geliştirirler. Evsiz insanların her türlü ihtiyaçlarını konaklama dahil devlet karşılayacaktı. Parklarda, kamyonet arkalarında ve banklarda kalan evsizleri toplayarak uygun bir yerde yaşamalarını sağlamaktı. Aslında bunun asıl amacı Utah şehrinde her bir evsiz için harcanan yıllık 20,000 dolar para harcanmasıydı.

İlginizi Çekebilir:  Dünya'daki En Ünlü Hayalet Şehirler
Evsizler Oteli

Çalışmalar sonucunda eski bir otel binası 200 odalı apartman kompleksine dönüştürülmüş. Her bir evsiz için harcanan para ise 8000 dolara kadar düşürülmüş. Şu an 400 evsiz yumuşak yataklarında, mutfağı olan çamaşırhanesi olan bir otelde kalıyorlar.

Tabiki burada kalmanın bir bedeli var. Aylık 50 ile 80 dolar arasında bir ücret ödemeleri gerekiyor. Lakin öyle güzel imkanlardan yararlanmak için yüksek bir para değil.

Hasta Çocukların Şehri

Henri Lenduirv çocukken yaşadığı sefil hayatı unutmayanlardan. 13 yaşındayken anne ve babası ölünce beş yıl boyunca nazi toplama kamplarında kalmış. Daha sonra ABD ye gitmiş ve zamanla büyük bir otelin sahibi olmuş.

Henri Lenduirv çok parası olunca sefil çocukluk zamanları aklına gelmiş. Florida da çocukların mutlu olabileceği bir 280,000 m² lik bir şehir inşa etmeye karar vermiş. Ayrıca çocuk şehri için başka şehirlerden gelen ailelerin kullanması için oteli tahsis etmiş.

Hasta Çocuklar Şehri

Şu an şehirde 300 hasta çocuk yaşamaktaymış. Ve bütün imkanlar tamamen ücretsiz olarak sunuluyormuş.

İlginizi Çekebilir:  En İlginç 10 Ağaç Türü

BONUS – Lösemili Çocuklar Köyü

“Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV*), ilk kez 1998 yılında kuruldu. Lösemili çocukları tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yatırdığımız ilk günlerdi… Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine aldığımız olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aramızda para toplayarak küçük bir televizyon aldık. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorundu. Ancak günler geçtikçe büyüdük, güçlendik; projeler geliştirdik, hedeflerimizi büyüttük. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık.” diyor LÖSEV in tarihçesinde.

Lösemili Çocuklar Vakfı

Bugün LÖSEV onlarca çalışanı, binlerce lösemili çocuk ve aileleri, binlerce gönüllü üyesiyle kocaman bir aile…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here