Ana Sayfa Gezgin Liste En İlginç 10 Ağaç Türü

En İlginç 10 Ağaç Türü

1245
0
Paylaş
Balık Avı ve Kamp Blogu - www.gezginavci.com
Meşe Ağacı

En İlginç 10 Ağaç Türü

Üzerine kar yağdığı zaman, çiçek açtıkları zaman, meyvelerin olgunlaşmaya başladı zaman çeşitli evrelerinde ağaçlar değişik şekillere bürünürler. Değişik renklerde, değişik boylarda, değişik kalınlıklarda binlerce çeşit ağaç türü bulunmakta. Peki bu kadar türün içinde sıradışı 10 ağacı merak ediyor musunuz?

[toc]

Heykel Ağaçlar

Bonsai ailesine mensup ağaçların zaman içinde şekillendirilmesi ile kolları ve bacakları olan ağaçlar ortaya çıkarılabilir. Bu çalışmaların sanatsal bir adı var tabiki. Kaliforniya da bu ağaçlara sirk ağaçları denmekte. Axel Erlandson tarafından kurulan heykel parkındaki sirk ağaçları en ünlüleri.

Heykel Ağaçlar

Tanrı Ağacı

1500 yıllık bir ağaç Avustralya da bulunmakta. İçi boş ve çevresi 14 metre çapında. İçine bir kaç kişi rahatlıkla girebilir. Tek başına olduğu için ismine Tanrı Ağacı demişler. Turistlerin yoğun şekilde ziyaret ettiği bir yer.

Tanrı Ağacı

Ejderha Ağacı

Pasifik okyanusunda Sokarta adalarında bulunan Dragon ağacı da denilen Ejderha ağacı çok ilginç yapıya sahiptir. Kalın gövdesi ve ince dallarında uzayan daha küçük dikenli dalları var. Dikenlerinden ise ejderha kanına benzeyen kırmızı reçine akıtmaktadır. Reçinesinden çeşitli ilaçlar yapılmakta hatta vernik üretiminde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dünyadaki En Güzel Sahiller
Ejderha Ağacı

Jabuticaba

Brezilya da yetişen çok sıra dışı bir ağaç. Üzüme benzeyen meyveleri bütün dalların gövdesinde ilginç şekilde büyümekte. Brezilya da meyve suyu ve şarap yapımında kullanılmakta. Beyaz tüylü çiçekler ve Jabuticaba meyvesi yılda bir kaç defa yetişebilmektedir.

Jabuticaba

Flama Bayliza

Aslında bir ağaç değil ama çok nadir bitki türü olduğu için listemize girdi. İlk olarak 1945 yılında Yeni Zellanda da görüldü. Fakat tek bir numune olduğu için çok değerli. Kendi kendini dölleme yöntemi ile bir kaç kök alınabilmiş. İçlerindeki erkek ağacı tespit etmek için biraz daha büyümeleri gerekiyormuş.

Flama Bayliza

Kauri

Yine Yeni Zellanda dan ilginç bir ağaç. 50 metre çapında 15-20 metre yükseklikte bir ağaç düşünün. Aslında kereste amaçlı kullanılsa tek başına büyük bir hacme sahip. Tek başına olan bu ağaç geçen yüzyılda reçine toplarken yıkıldı. Bir daha bu hale gelir mi bilinmez.

Kauri

Boojums

Meksika yarımadası çöllerinde yetişen Boojums Baja California daha çok kaktüs ağaç gibi görünüyor. 20 metre uzunluğa kada uzayabilen bu ağaç kıvrılarak bir kemer köprü gibi olması bakımından ilginç bir ağaç. Gövdesi üzerinde çıkan krem benzeri sıvı bal aroması olarak kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  En İlginç 8 Restoran

boojums

Gökkuşağı Okaliptüs

Ana vatanı Filipinler olan Gökkuşağı Okaliptus ağacının uzun gövdesi üzeri rengarenk kabuklar ile kaplıdır. Renk paletinin neredeyse bütün renklerini barındıran ağaçtaki renkler şöyledir; mor, mavi, pembe, turuncu, kahverengi ve kırmızıdır. Kereste ve selüloz için yetiştirilen bu ağaç diğer ülkelerde dekoratif amaçlı yetiştirilmektedir.

Gökkuşağı Okalptus

Köprü Ağacı (Kauçuk Ağacı)

Hindistan ın kuzey kesimlerinde nehir ve derelerin geçişlerinde kauçuk ağacının köklerini karşı tarafa uzatarak yeniden köklenmesi ile doğal köprü vazifesi gören yapılar ortaya çıkmış. Yapılan doğal köprü o kadar sağlam oluyor ki 10-15 insan aynı anda üzerinden rahatça geçebiliyor. Benzer köprü ağaçları Japonya da da kullanılmakta.

Köprü Ağacı

Meşe Ağacı

Meşe ağacının nesi sıradışı diyeceksiniz şimdi. Bilirsiniz meşe ağaçları özellikle asırlık olanları çok heybetli olurlar. Fransa da böyle bir asırlık meşe ağacı üzerine ve iç kısımına iki adet chapel yapmışlar. Ağaç o kadar büyük ki uzunluğu 18 metre genişliği ise 16 metre. Ağaç yaklaşık 800 yıllık ve 1932 yılında tarihi eser statüsünde.

Meşe Ağacı
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here