Ana Sayfa Gezgin Liste Dünya’daki En Ünlü Hayalet Şehirler

Dünya’daki En Ünlü Hayalet Şehirler

522
0

Dünya’daki En Ünlü Hayalet Şehirler

Terk edilmiş şehirler ve yasaklanmış şehirler her zaman insanlar tarafından merak konusu olmuştur. Neden hayalet şehir haline döndüğü efsaneler yaratmıştır. Her zaman neden sorusuna ayrıca nasıl sorusunu da eklemek gereklidir. Dünyada bir çok boşaltılmış, yasaklanmış yada doğal nedenler ile hayalet şehre dönüşmüş yer bulunmakta.

Şimdi bazılarına turistik geziler düzenlenmekte yada tamamen kapatılmış hiç yanına yaklaşılmasına izin verilmemektedir. İlgi çekici özelliklerine göre bir kaç tane hayalet şehri sizin için sıraladım.

1Kolmanskop – Namibya

Kolmanskop – Namibya

Güney Namibya da Luderitz ve Atlantik kıyısında limana yaklaşık 10 kilometre mesafede hayalet şehir. 1908 yılında bölgede elmas bulunması ile yerleşim başlamış. Evler, hastaneler, okullar çöldeki kumlar üzerine kurularak büyük bir şehir ortaya çıkmış.

İkinci dünya savaşından sonra iyiden iyiye bölgede elmas azalmaya başlayınca 1950 li yıllara doğru insanlar şehri tamamen terk etmişler. Çöl kumlarının üzerine kurulu yapılar ise zamanla rüzgarın etkisi ile kumların altına gömülmeye başlamış.

kolmanskop-gezginavci-02
Kolmanskop – Namibya

Hayalet şehir tabiri ne kadar ürkütücü olsa da Kolmanskop şehrinin havası ve kumların meydana getirdiği manzara inanılmaz şekilde ortaya çıkmış.

Kolmaskop Namibia 4
Kolmanskop – Namibya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here