Ana Sayfa Gezgin Liste İnanılmaz Özellikteki 8 Balık

İnanılmaz Özellikteki 8 Balık

1231
0

Balıklar genellikle insanlar tarafından hafife alınmaktadırlar. Balık ağları ve oltalar ile onları durdurabileceklerini düşünürler. Bazen bu canlıların inanılmaz özellikleri ortaya çıkar ve hiçte öyle hafife alınacak yaratıklar olmadıkları anlaşılabilir. Gezegenimizde bulunan su birikintilerinde yaşadıkları tespit edilmiş 8 balık türünü sizler için yazdım.

01 – Ejderha Balığı – Idiakanty

600 metreden daha derin denizlerde yaşar ve siyah ejderha da denir. Denizlerin en derin uçurumlarının iğrenç sakinleri olarak bilinir. Düşmanlarını korkutmak için organları kırmızıya dönüşür ve rakiplerini püskürtmek için kullanır.

Ejderha Balığı

02 – Tsihlazomy Chernopolosoy

Aslında bir tür akvaryum balığıdır. Uzun süreler akvaryumda rahatlıkla yaşayabilirler. Fakat araştırmacılar ve uzmanlar bu balıkların tam olarak ne yediklerini tespit edemediler. Bir yetişkin Tsihlazomy Chernopolosoy balığı sayısız yavru yetiştirebilir.

tsihlazomy-chernopolosoy
Tsihlazomy Chernopolosoy

03 – Koyu Stegastesy

Balık türleri içerisinde Koyu Stegastesy nin sindirim gelişmemiş olanlarındandır. Sürekli lifli bitkiler tüketirler ve sindirim organları yoktur.

Koyu-stegastesy
Koyu Stegastesy

04 – Guba

Denizlerin gerçek temizlikçi balıkları. En vahşi balıkların bile temizlik işlerini Guba balıkları yapar. Su altı dünyasının gerçek sahipleri olarak bilinirler. Parlak renkleri ve yüzünden sarkan bant şeklindeki bıyıkları ile adeta ben buradayım diyerek kendi reklamlarını yaparlar. Diğer balıkların üzerine yapışmış olan parazitleri temizlerler.

Guba

05 – Tetra

Meksika Tetra sı olarak bilinen tür evrim geçirdikçe görme yeteneğini kaybetmiştir. Fakat daha farklı bir özellik ile bezenmiştir. Tetra balıkları kendilerine belirli bir mesafeye kadar yaklaşan diğer canlıları hissedebilmektedir. Hatta yoluna çıkan canlı yada cansız her şeyi hissederek hiç bir yere çarpmadan yolunu bulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Balıkçılar İçin Alüminyum Tekneler
tetra
Meksika Tetra Balığı

06 – Aok Renkli Balık

Garip yasaları ile ünlü Amerika da +40 dereceden yüksek hava sıcaklıklarının olduğu zamanlarda insanların küvetlerini sıcak su ile doldurup yıkanmaları yasaklanmış. Nedeni ise yüksek sıcaklıklar da hem hava hem de küvetteki sıcak su insanlara sıcak çarpması olarak geri dönmekte.

Aok Renkli Balık ise Amerika da yüksek sıcaklıklı sularda yaşaması ile ünlüdür.  +47 derece sıcaklığa sahip suda yaşadığı görülmüştür.

Aok Balığı

07 – Turna Balığı

İnatçı ve dişli bir balık olan Turna Balığı her türlü ortamda yaşayabilmektedir. Sulardaki balık popülasyonunu kontrol altına almak için en etkili yöntemlerden biri bu balığı yaşatmaktır. İç sulardaki en katil balıktır. Kendi türlerine bile rahatlıkla saldırabilirler. Avlanması en zevkli olanlardandır. Bir çok avlanma yöntemi vardır. Diğer bir özelliği ise en kirli sularda bile çok az oksijen ile yaşayabilmektedir. Bazı türleri ise hem tuzlu su hem de tatlı sularda kolayca yaşayabilmektedirler.

Turna Balığı (Fundulyusa)

08 – Mermer Balığı

Asıl gerçek bir balık su olmadan yaşayamaz. Ama bu teori Mermer Balığı için geçerli değildir. Çünkü bu balık yaklaşık 2.5 ay susuz bir ortamda yaşayabilmektedir. Mevsimsel su değişikliklerinin olduğu bölgelerde ağaç içlerinde rahatlıklar yaşayabilmektedir ve toprak üstünde canlı kalan mermer balıklarının olduğu da tespit edilmiş.

Mermer Balığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here