Ana Sayfa Balık Avı Rehberi Balık Türleri Karadeniz’de Hangi Balıkları Bulabiliriz?

Karadeniz’de Hangi Balıkları Bulabiliriz?

347
0
Paylaş

Balık Türleri

Gecenin bir vakti internet te dolaşırken denk geldiğim bölgesel bir blog sitesinde gördüğüm bir araştırmadan bahsedeceğim sizlere. Karadeniz bölgemizin büyük şehirlerinden ilimize ait bir site. Şehrin tanıtımını yapmalarından ziyade doğa ve yaşam ile ilgilide bir çok yazılar, araştırmalar bulunmakta.

Benim ilgimi çeken yazılardan birisi ise “Karadeniz’de Kaç Çeşit Balık Bulunur?” adlı araştırma oldu. İlgili bir konu olunca da bende blogumda paylaşmak istedim. Tane tane anlatılmış bulunabilen her balığın özellikleri. Yazıda dokuz adet balıktan bahsedilmiş. Bu rakam günümüz koşullarına göre ve eskiye göre bayağı azalmış olarak verilmiş.

Şimdi sizlere bu yazı içinden bir bölüm vereceğim ve yazıyı hazırlayan arkadaşların emeklerine saygımız olduğun devamını orjinal adresinden okumaya devam edebilirsiniz.

Karadeniz, İstanbul’dan ’e kadar ülkemizin kuzey kıyısını kaplayan bir denizdir. Genel olarak tüm kıyı uzunluğu 8.350 km ve 461.000 km2 alanı olan, derinliği bazı noktalarda 2.210 metreye ulaşan ve coğrafi olarak görüntüsü sebebiyle adını almıştır. Ülkemiz Karadeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahiptir. Hamsi, Palamut, Lüfer, Çinakop(Çinekop), Tekir, Kolyoz, Kalkan, Pisi, Çaça(Papalina) ve mezgit gibi balıklar halen görülebilmektedir. Ülkemizin beslenme kültürü dışında bıraktığı Yunus, Kayabalığı, Vatos gibi balıklar sık sık görülmekte ve balıkçıların ağlarında rastlamaları durumunda tekrar denize bırakılmaktadır. Bahsettiğimiz kirlilik ve diğer sebeplerden dolayı Uskumru, Torik, Mersin, Domuz Balığı ve Lüfer irilerinden olan Kofanaya neredeyse hiç rastlanamamaktadır. Kısaca kalan ve bol bulunan balıkların kıymetini bilmek önem kazanmaktadır. Birçok çeşidin neredeyse diğerleri gibi Karadeniz’den kaybolması söz konusudur. Hatalı avlanmadan dolayı Hamsi bile, risk altındadır.

İlginizi Çekebilir:  Kazık Kuyruk Vatoz Balığı

Kaynak: www.trabzonblog.com/2016/05/karadenizde-kac-cesit-balik-bulunur/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here