Koleksiyonluk Fotoğraf Makinelerim

Fotoğraf Makinelerine Olan Merakım

Eskiden beri fotoğraf çekmeye ve fotoğraf makinelerine hep merakım vardır. Genellikle mekanik makineler daha fazla ilgi uyandırıyor. Dijital makinelerden ise SLR olanlar alanımda her zaman.

Zaman içerisinde bir çok fotoğraf makinesine sahip oldum. İçlerinde antika sayılabilecek olanları da vardı son teknoloji olanları da vardı. Ama son yıllarda topladığım eski makineler ise her zaman göz bebeğim oldu. Yakın bir zaman da kendim için oluşturacağım hobi odası içerinde bunlara bir köşe hazırlamak en büyük hayalim.

Hangi Makineler Var?

Kiev 19 Fotoğraf Makinesi

1985-1994 yılları arasında eski SSCB üyesi Ukrayna‘nın Kiev şehrinde Arsenal firması tarafından üretilen Kiev 19 SLR fotoğraf makinesi. Özellikleri bakımından bir çok yenilikleri ile gelmiş. Serisinde yine çok sayıda model bulunmakta.

Kiev 19 - Gezgin Avcı
Kiev 19 Fotoğraf Makinesi

Kiev 20 Fotoğraf Makinesi

Yine Ukrayna menşeili firma Arsenal tarafından üretilen Kiev SLR serisinin bir modeli Kiev 20 SLR fotoğraf makinesi.  Hakkında pek bir bilgi edinemesem bile eski tip fotoğraf makineler içerisinde özellikle SSCB dönemine ait olması ve bu markaya ait bir çok modelin elimde olması büyük kazanç benim için.

Kiev 20 - Gezgin Avcı
Kiev 20 Fotoğraf Makinesi

Kiev 30 Casus Fotoğraf Makinesi

1974-1983 yılları arasında üretilen bu kompakt fotoğraf makinesi türünün ilklerindendir. 3/4 oranında küçülüp büyüyebilen Kiev 30 Compact fotoğraf makinesi gömlek cebinde taşınması nedeni ile casus kamera olarak da adlandırılmaktadır.

Kiev 30 - Gezgin Avcı
Kiev 30 Fotoğraf Makinesi

Zenit E Fotoğraf Makinesi

1965-1986 yılları arasında Rus Zenit firmasının kendi markası ile üretmiş olduğu Zenit E SLR modeli.

Zenit E - Gezgin Avcı
Zenit E Fotoğraf Makinesi

Zorki 11 Fotoğraf Makinesi

1964-1967 yılları arasında Krasnogorsk Mekanik Fabrikası (KMZ) Zorki markası ile ürettiği Zenit lenslerin kullanıldığı Zorki 11 SLR modeli.

Zenit - Gezgin Avcı
Zorki 11 Fotoğraf Makinesi

Lubitel 166B Fotoğraf Makinesi

1980 yılında Rus Lomo firması tarafından üretilen ikiz lensli refleks kamera olan Lubitel 166B modeli.

Lubitel 166B - Gezgin Avcı
Lubitel 166B Fotoğraf Makinesi

Avrora 219 Video Kaydedici

1978 yılında yine Rus Lomo firması tarafından üretilen kasetli ve ilk şarjlı amatör kamera Avrora 219 amatör video kamera.

Avrora 219 - Gezgin Avcı
Avrora 219 Video Kaydedici

Contax S D-2 Fotoğraf Makinesi

1949 yılında Alman Veb Zeiss Ikon firması tarafından üretilen nostaljik Carl Zeiss Jena lensli Contax S D-2 SLR fotoğraf makinesi.

Contax S D-2 - Gezgin Avcı
Contax S D-2 Fotoğraf Makinesi

NOT: Şuan aktif olarak kullandığım SONY DSC F828 ve Fujifilm Finepix S2000HD dijital makinelerimi antika olunca bu listeye ekleyeceğim. Yakın zamanda kampanya ile almış olduğum Piranha ActionCam A1101 fotoğraf makinem ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir