Ana Sayfa Balık Avı Rehberi Balık Türleri Mersin Balığı Hakkında Herşey

Mersin Balığı Hakkında Herşey

1522
1

Mersin Balığı

Sibirya değil, sadece zengin maden yatakları, aynı zamanda su faunası. Sert kenarların, nehirlerin neredeyse kaybolduğu Avrasya kıtasının diğer bölgelerinde olan balık türlerinin onlarcası bulunur.

Biz en ünlüleri hakkında konuşmak istiyoruz, o da şu: tamamen, Goldilocks’un alabalık, çamça, karabalık, platika, burbot, levrek, turna, sazan ve grayling. Son yıllarda önemli ölçüde sayısı azalan sınırlı olan özel kategori mersin balığı avcılığı. Büyük örnekleri Lenka (20 kg) ve turna (20 kg üzeri), alabalık (50 kg), (75-78 kg’a kadar ağırlık) alabalık bulunur. Birkaç yıl önce, yapay göletler yapılarak Sibirya’da daha önce olmayan bazı balık popülasyonları başlatıldı ve bazı türler asimile edildi. Bu özellikle çipura, sazan ve levrek. Bilim adamları için sürpriz olan sadece Rusya’nın Asya kesiminde yakalanmış çipura değil ama hızla sayısı artan çarp oldu. Aynı zamanda Sibirya mersin balığı tükenme eşiğinde bölge batı kesiminde yaşanan kontrolsüz balıkçılık ve çevresel bozulmaya dayanıyor. Ancak bu güne kadar Sibirya bölgenin doğu bölgelerinde bu balık türünün bolca bulunduğu göletler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Çanıllı Barajı Turna Avı

Obi havzasında en fazla üç yıl için de mersin balığı ve diğer değerli balık türlerinin yapay üreme başlatıldı. Yılda Sibirya sularında yavru mersin balığı milyonlarca üretiliyor ve ancak bunların göreceli olarak az sayıda büyük hayvanların boyları büyümektedir. Ne yazık ki, mersin balığı popülasyonu zor arttırılabilmektedir. Bu nedenle, balıkçılık kontrol Sibirya bölgesi’nin en önemli görevlerinden biri bunları genç alıcı önlemektir.

100 yaşının üzerine kadar yaşayabilen, bu uzun ömürlü balıklar, doğal ortamlarında 15 yaş civarlarında yumurtlama olgunluğuna erişirler ve  cinsel olgunluğa erişmiş anaç balıklar 2 ila 4 yılda bir yumurtlarlar. Bu geç cinsel olgunluğa erişim ve seyrek yumurtlama aralıkları Mersin balığının azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Mersin balıkları kuzey yarım kürede ılıman deniz ve göllerin 150 m’ye kadar olan sahillerinde ve bunlara bağlı nehirlerde yaşayan ekonomik öneme sahip balıklardır. Coğrafik dağılımı türlerine göre farklılık gösteren mersin balıklarının 26 türü olduğu belirtilmekte ve Türkiye sularında bu familyanın dört türünün halen yaşamakta olduğu bilinmekte, bir türe ise oldukça nadir rastlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here