Ana sayfa Balık Avı Rehberi Olta Çeşitleri Nelerdir?

Olta Çeşitleri Nelerdir?

4401
1
PAYLAŞ

Olta Çeşitleri Nelerdir?

Balık avlarının vazgeçilmezi olan oltalar hakkında ne kadar bilginiz var? Çeşitlerini ve kullanım alanlarını sizin için derledim.

Teleskopik kamışlar

Genel olarak her türlü balık avında kullanılabilen modellere sahip iç içe geçmeli çok parçadan oluşan ve porselen misina kılavuzlu kamış modelleridir.

Teleskopik
Teleskopik Kamışlar

Surf Kamışlar

Kıyıdan çok uzağa atış yapabilmek için tasarlanmış ve genellikle boyutları 360-450 cm arasında olan uzun saplı ve yüksek ağırlıklarda kurşunları atabilen özel seri kamışlardır. Bu kamışlarda atış esnasında misina sürtünmesini azaltmak için misina kılavuzları olabildiğince azaltılmıştır ve özellikle surf makinelerle kullanılması tavsiye edilen atış performansı yüksek kamışlardır.

Surf
Surf Kamışlar

Parçalı Kamışlar

Birbirinden bağımsız iki veya üç parçadan oluşan ve birbirine takılarak makineyle birlikte kullanılan modellerdir. Parçalı kamışlarda 2 tip genel kullanım alanı vardır. Birincisi; Bot ve teknede kullanılan kısa boylu modeller ikincisi; kıyıdan avda surf tipi atışlar için uzun ve spin tipi ince, hassas, yaylanır modeller.

Parcali
Parçalı Kamışlar

Porselensiz Kamışlar

Genellikle tatlı suda mantarlı balık avında kullanılan, teleskopik kamışlar gibi iç içe geçmeli çoklu parçadan oluşan fakat porselen misina kılavuzları olmayan ve makinesiz kullanılan modellerdir.

Porselensiz
Porselensiz Kamışlar

Çıkrık Kamışlar

Teknede büyük yaparken çıkrık makinelerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış çok yüksek dayanıklılıkta olan kamış modelleridir.

Cikrik Kamis
Çıkrık Kamışlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here