Ana Sayfa Gezi Rehberi Antalya Phaselis Antik Kenti Gezisi

Phaselis Antik Kenti Gezisi

249
0

Gezisi

Milattan önce 7. yüzyıl da Rodos‘lu kolonicilerden Lakios tarafından kurulmuş. Kuruluşundan tam yüzyıl sonra Pers egemenliği altına girmiş ve yine milattan önce 333 yılında Büyük İskender tarafından işgal edilmiş. Üç adet limanı sayesinde zengin bir şehir olan Phaselis defalarca korsanlar tarafından saldırıya uğramış ve en sonunda milattan sonra 2. yüzyıl da Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş ve Lykia birliğine katılmış. Bizans İmparatorluğu döneminde baş piskoposluk merkezi olmuş. Selçuklu İmparatorluğu zamanında ise şehir yavaş yavaş tarihteki yerini bırakmış.

Phaselis şehrinin bilinen tarihi bu şekilde. Şimdi ise tatil ve tarih kültürünün birlikte yaşadığı bir müze. Antalya şehrinin Kemer ilçesine yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede bulunan Phaselis Antik Şehri tarihe meraklı turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri. Hem tarihi dokusu hem de muhteşem plajları gerçekten görülmeye değer. Antalya müze müdürlüğüne bağlı. Kişi başı 20TL gibi bir ücret ile girilebiliyor. Eğer tarihi yerlere ve müzelere meraklı iseniz 50TL karşılığında bir yıl geçerli Müze Kart almanızı tavsiye ediyorum.

Phaselis Antik Kenti – Kuzey Liman Girişi
Phaselis Antik Kenti – Merkez Liman

Bizim Phaselis Gezimiz

Gelelim bizim Phaselis Antik Kenti gezimize. gezisinden sonraki rotamız Antalya tatilimiz sırasında planlarımız içinde olan ve daha önce gidip görmediğimiz bir yerdi. Antalya – Kemer yolu üzerinde tabelalar ile kolayca bulabileceğiniz yoldan yaklaşık iki kilometre mesafede orman içinden bir yol ile ulaşılıyor. Tatil döneminde gittiğimiz için çok kalabalıktı. Geniş bir otopark mevcut. İlk otoparkın hemen yanında birinci liman yani Kuzey Liman bulunmakta. Hemen yanında ise Merkez Liman var. Denizin içine doğru geniş ve ormanlık bir burun uzanmakta. Her yerde hatta her ağacın altında tatilciler bulabildikleri her yere oturmuşlar kimi kitap okuyor kimi sohbet ediyor kimi ise havlusunu sermiş yatıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Smolino Plajı, Chelyabinsk
Phaselis Antik Kenti – Antik Hamam
Phaselis Antik Kenti – Antik Tiyatro

Biraz ilerleyince antik şehrin kalıntıları karşınıza çıkıyor. Uzun bir cadde ve bir çok antik yapı. Biz ailece tarihi yerleri çok sevdiğimiz için her köşesini en ince ayrıntısına kadar inceledik. Hamamlar, antik tiyatro, mezarlar hepsini inceledik ve fotoğrafladık. Hava çok sıcak olmasına rağmen denizde yüzme olayını en sona bıraktık. Tabelalar ile yönlendirmeler yapılmış ve diğer limanların olduğu tarafa doğru ilerledik.

Phaselis Antik Kenti – Liman Caddesi

Uzun bir cadde sonunda muhteşem kumsalın olduğu plaja Güney Limanın olduğu tarafa ulaştık. Bu plaj çok kalabalıktı. Çok özel kumu vardı ve denize doğru metrelerce gitmene rağmen su sığdı. Bir kaç saat kızım, eşim ve ben denizin tadını çıkarttık. Bizim geldiğimiz saatte nispeten daha sakin oluğu için sanırım araba için kolay yer bulmuştuk. Fakat ilerleyen saatlerde araba için yer bulmayı bırak çıkmak için bile dakikalarca zaman harcaman gerekebilir.

Phaselis Antik Kenti – Güney Liman ve Plaj

Phaselis Antik Şehri herkesin görmesi gereken bir yer. Hem tarihi hem de plajları ile muhteşem. Ulaşımı kolay ve bir gün vakit geçirmek için çok ideal. Özellikle Güney Liman olarak bilinen yerdeki kumsalı ise benim daha önce çok az rastladığım türden özel bir kumsal.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here