Paylaş

Soğuksu Milli Parkı

Ankara’da ve civarında yaşayan çoğu insan temiz hava, doğa ve piknik dendiği zaman aklına ilk gelen yerlerden birisidir Soğuksu Milli Parkı. Hatta bulunduğu coğrafya ve ilçede bir adım öne geçmiştir şöhreti. Kaplıcaları ve hamamları ile ünlü Kızılcahamam Ankara’nın kuzey batısında bulunmaktadır.

Şehir merkezine yaklaşık 80 km mesafededir. Çevresinde bir mesire alanı olmasına rağmen en çok ziyaret edilen ormanlar ile kaplı bir bölgedir. Mesire alanlarının yanı sıra ormanların derinliklerinde doğal mantarlar ve zirvede ise tarihi doğal güzellikleri vardır. Soğuksu Milli Parkı Gezisi yazıma göz atabilirsiniz.

Ankara’dan eski İstanbul yolu ile gidilebilen Kızılcahamam’a ulaşmak için Kurtboğazı Barajı mesire alanından geçilmektedir. İlçe merkezine girince cadde üzerinde sağlı sollu her yerde oteller ve kaplıcalar bulunmaktadır. Hemen ilçe çıkışında Soğuksu Milli Parkı görkemli nizamiyesine ulaşılmaktadır.

Hemen nizamiyeden girer girmez kendini sarıçam, karaçam, köknar ve meşe ormanı içinde bulduğun ve virajlı yolları ile zirveye ulaşılan havasını soluduğun zaman oksijen komasına girebileceğin en sıcak aylarda bile üşüyebileceğiniz çeşitli yabani hayvanları doğasında barındıran her yerden buram buram mangal kokularının geldiği cıvıl cıvıl bir yer. Belediyelerin önemli rekreasyon düzenlemeleri ile piknik alanları daha kullanışlı hale getirilmiştir.

En yüksek noktası 1789 rakımlı Arhul Tepesidir. Küresel ısınmanın büyük etkisi altında olan bölge koruma altına alınmasına rağmen flora yok olma tehlikesi altındadır. Soğuksu Milli Parkı alanı içerisinde bir çok yaban hayvanı türü yaşamaktadır. Boz Ayı, Yaban Domuzu, Altın Çakal ve 35 farklı kuş türü vardır. Soyu tükenme noktasında olan Kara Akbaba koruma altına alınmıştır. Soğuksu Milli Parkı’nı mart sonu veya nisan başında gezerseniz endemik Kızılcahamam lalelerini görebilir hatta şanslıysanız belki de soyu tükenmeye yüz tutmuş Kara Akbaba ile karşılaşabilirsiniz.

Milli Park içerinde çadırlı kamp kurulabilecek bir çok alan vardır. Özellikle izci gruplarının tercih ettiği bir yerdir. Atatürk’ün de 1934 yılının temmuz ayında ziyaret ederek bütün bir gününü geçirdiği; vatandaşlarla uzun uzun sohbet ettiği Ankara’ya yakınlığı ile cazibe merkezlerinden biridir.

Milli park kış aylarında adeta beyaza bürünüyor. Kar kalınlığı yükseklere çıkıldıkça artıyor ve yer yer 1 metreyi geçiyor. Milli park içindeki yollardan birine girenler eğer iyi malzemelere sahip değillerse birkaç saat içinde acımasız kış koşullarının etkisini hissederler. Çünkü bu yöre kışın çok soğuk oluyor. Yürüyüşçüler yavaş yavaş yükselmeye başladıklarında karın yeşil ağaçlarla yapmış olduğu muhteşem görüntülerle karşılaşacaklardır.

Soğuksu Milli Parkı’nın diğer bir özelliği de içinde bir adet jeolojik miras barındırması. Kış koşullarında yaklaşık üç saatlik bir yürüyüşle 10 milyon yıl önce meydana gelen bir volkanik aktivitenin etkisiyle taşlaşmış ağaçların bulunduğu bölgeye varılabilir. Buradaki büyük ağaç kütüğü çok ilgi çekici gelecektir.

Soğuksu Milli Parkı Bulutların Üstünde – Foto Galeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here