Ana Sayfa Balık Avı Rehberi Spin Avda Lider Kullanılır mı?

Spin Avda Lider Kullanılır mı?

875
0
Paylaş

Spin Avda Lider Kullanılır mı?

Öncelikle  bu konuyu uzun süredir araştırıyorduk ilk başta lider kullanımının avantajlarını göz önünde bulundurup, denildiği gibi esneyerek balığın darbelerini absorbe etme meselesine göz attık. Fluoro misinalar ortalama %20 gibi bir esnekliğe sahiptir, buda örneğin 60 cm lik bir liderde 1o cm liderin esnemesi demektir ki biz denedik 10 cm esniyor.

Daha sonra karar vermeden önce elimizdeki kamışların esnekliklerine göz atmak istedik. Tabi her firmanın MH,ML si yani kamış aksiyonları karakterleri farklı biz de hiç olaya geniş girmeden elimizdeki 15-60, Okuma Helios 20-50, Daiwa Infeet 14-42 kamışlara yarım kilo ağrılık bağlayıp aksiyonlarına baktık. Yazdığım sıra ile bu kamışların da aralarında ortalama 10 ar cm aksiyon esneklik farkını gözle görmek mümkün oldu. Yani absorbe etme meselesine bakarken olaya bir bütün olarak bakmak gerekir. Eğer sert bir kamış kullanıyorsanız lider kullanmak doğru olabilirken, yumuşak bir kamış kullanıyorsanız sert ağızlı balıklarda tasmayı vurmakta lider ile sıkıntıda yaşayabilirsiniz.

Bu mesele ana hatta misina kullananlar içinde aynı şekilde geçerli, yani misina kullanıyorsanız sert kamış daha avantajlı. Ayrıca anlam veremediğim ve ezbere yazılan konulardan biriside; kamışınızın halkaları micro tip halka ise ki artık günümüzde neredeyse tüm spin kamışlar böyle. Mesela 4 metre misinadan uzun bir lider yapacaksanız düğüm çıkışlarda devamlı vurma yapacak ve mesafe kısalıp ciddi karışma problemleri yaşayacaksınız. Bu tip uzun liderlerin  geniş halkalı kamışlar ile kullanılmasında yarar var yada illaki micro halkalı kamışlarla uzun lider kullanacaksanız mümkün olduğunca ince misina kullanılmalıdır. Tabi ki bazen  uzun lider gerekiyor liderin kısa olması işe yaramıyor. Örneğin 8 metre derinlikte avlanırken balık  4 metredeki kayanın altından geçip ip kayaya sürtünce önde 60 cm lider olsa ne yazar. Ama uzun liderde kamış halkaları ve misina kalınlığı iyi kombine edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Spin Takım İle Kıyıdan Sinarit Avı

spin-leader-gezginavci

İkinci mesele dış etkenlere dayanıklılık. Herkes fluorocarbon dış etkenlere daha dayanıklı diye düşünebilir. Bu doğrudur çoğu fluoro bir çok katmandan oluşur. Ama eminim herkes iğne bağlarken 10 model diftiklenen, yüzeyi pürüzlenen fluorocarbon misinaya şahit olmuştur iyi fluoro çok aramışızdır. Yani her fluoro iyi olacak diye birşey yok iyi fluoro biraz pahalıdır. Aslında özellikle bazı iyi firmaların silikon karışımlı fluoro misinaları normal fluorocarbon misinalar dan dış etkenlere daha dayanıklı olabilmektedir. Çünkü daha kaygandırlar, silikon sayesinde sürtünme katsayıları daha düşüktür ve düğüm çekerleri de yüksektir. Yani örneğin silikon kaplamalar sadece  yapıyı bir arada tuttuğu için ip misinalar da tamamlayıcı olarak kullanılmaz, sürtünme katsayısının düşük olması da kullanılmasında önemli etkendir. Sorun; silikon misinların görünmez renklerde saydam olanlarını piyasada bulmanın zor olmasıdır.

Son dönemlerde örneğin Daiwa tarafından geliştirilen Fluoro silikon karışımı ürünler mükemmel sürtünme değerleri verebilmektedirler.

daiwa-fluoro-slikon-gezginavci

Yine örneğin tatlı su avlarında köklük midyelik, kayalık yerlerde kullanılmak üzere Snag leader geliştirilmiştir. Bu misinalar fluoro bazlı değildir. Sert karakterli silikon karışımlı naylon misinalardır.

İlginizi Çekebilir:  Shimano Sahara 4000 FD Olta Makinası

snag-lider-gezginavci

Bu meseleyi sadece fluorocarbon un ışık kırma indisinin naylon misinalardan düşük olması (fluoro 1.40 – naylon 1.55) daha az görünür olması ile kısıtlarsak yanlış yaparız. Işık Kırma indisi şudur; örneğin ışık fluorocarbon misinanın içinden geçerken havada olduğundan 1.40 kat daha yavaş geçmesi demektir. Fluorocarbon misinaların düğüm çekerleri zayıftır ve bütün firmalar bunu geliştirmek için çabalamaktadır.

Şimdi olaya şuradan bakalım 0.18mm iyi bir ip misina uni düğümüyle ortalama size 7.5 kg çeker verir. Fluoroda 7.5 kg düğüm çekerini elde etmen için ortalama 0.40 mm lerde kaliteli fluorocarbon kullanman lazım, naylon misinada ise 0.35 mm ile 7.5 kg çekeri elde edebilirsin. Burada attığın birleştirme lider düğümünün fg, mahin vs. bunun hiçbir önemi yok önemli olan aşağıya fırdöndüye attığın düğüm. Yani bu durumda çekeri arttırmak için fluoroyu kalınlaştırmak gerekecek, her zaman naylon misinaya göre daha kalın fluoro kullanman gerekecek. Böylece görünürlük avantajı nylona göre neredeyse kalmamış olacak.

Bununla beraber çok bilinmeyen bir konuda; kayalardan vs. ötürü çizilen fluorocarbon daha görünür hale gelmektedir. Son yıllarda sürtünmeye karşı çizilip saydamlığını kaybetmeyen fluorocarbonlar üretilmektedir. Örneğin Daiwa nın kayalardaki sürtünmeye karşı alabalık avı için geliştirdiği ürün.

İlginizi Çekebilir:  Olta İpi Nedir? Olta İpi Çeşitleri Nelerdir?

daiwa-brave-gezginavci

ve ile ilgili diğer yazılarımı okumak için lütfen buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Faydalı incelemelerim ve en güzel av raporlarımın hepsi www.bilentyildirim.com adresinde siz değerleri dostlarım için bulunmaktadır. Yazılarıma yorumlarınız ile destek verdiğiniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here