Ana Sayfa Balık Avı Rehberi Spin Makinalarda Kalama Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Spin Makinalarda Kalama Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

405
0
Paylaş

Spin Makinalarda Kalama Ayarı

Bir kaç yıl önce yaptığım bir denemede; kalamanın 10-100mt aralığında çeşitli mesafelerde kaç kg da serbest kaldığını, kaç kg da açtığını bir çalışma yaparak yazmıştım. Bilinenin aksine yakına geldikçe kalamanın daha rahat açtığını tespit etmiştim.

Genel anlamda örneğin; 40 lık bir ortalama 6 kg drag gücünde olur. Ancak çok iyi bir makina bile olsa, 5 kg lık bir ayardan sonra makinanın kalaması sıkışma yapabilir ve misinayı bırakmayabilir. Sıradan bir makina da ise 4kg dan sonra sıkışmalar yaşanır. Aynısının tam tersi ne kadar sıkarsanız sıkın belli bir kuvvette kalama bırakan makinalarda mevcuttur.

“Aslında çoğumuzun eksiği kalama ayarını düzgün yapmamamızdır.”

Yani örneğin kalama 4 kiloda açılsa hiç bir 0.15 ip kopmaz iğne açmaz, bu durumda sağlam bir balığın alabileceği kalama mesafesi de birkaç metreyi geçmez 4 kilo ayar sıkı bir ayardır. Çoğumuz biraz heyecan yapıyoruz, aslında kalama bir defa ayarlanır, bu ayar kullandığınız iğnenin ve ipin sıkıntı çıkarmayacağı en üst sınır olmalıdır. Tabi bu ayarı yaparken tutacağınız balığın ağız yapının yumuşaklığını da göz önünde bulundurun. Ayrıca bazı balıkların yakalandıktan sonraki hareketleri daha seri ve farklıdır buna göre de kalama ayarına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Sahte Hangi Balık Avında Kullanılır?

Ayrıca bu ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey daha var; çoğu makina firması bu drag gücünü kafa en alt seviyede iken ölçüyor, bazı firmalar minimum-maximum değer veriyor bunun açılımı aslında budur. Benim tavsiye ettiğim ip kalınlıkları zaten çok zorlayınca kopan ortalama 10 kg çekerli, bu kalınlıkta en maximum atış mesafesi veren kalınlıklardır, ( ip 0.16, 0.22mm arası gibi). Tabi sizde hedeflediğiniz balığın gücüne göre seçim yapın. Ama daha düşük bir kalınlıkta ip kullanırsanız, büyük bir balığı dalgalı bir suda kenara almak istediğinde balık yere değince o ip kopmasın diye dua etmeniz gerekir.

Diğer dikkat edilmesi gereken husus; eğer öne lider yapıyorsanız, hangi düğümü kullanırsanız kullanın çeker değerinizin birazda olsa düşeceğini unutmamanız gerektiğidir. Dolayısı ile sistem tamamı ile komple değerlendirilmelidir. Yani: İğneMisinaKalama.

ve ile ilgili diğer yazılarımı okumak için lütfen buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Faydalı incelemelerim ve en güzel av raporlarımın hepsi www.bilentyildirim.com adresinde siz değerleri dostlarım için bulunmaktadır. Yazılarıma yorumlarınız ile destek verdiğiniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here