Ana Sayfa Gezi Rehberi Rusya Arkaim Antik Şehri

Arkaim Antik Şehri

777
0
Paylaş

Arkaim Antik Şehri

Rusya’nın Kazakistan sınırında bölgesi içerinde bulunan tarihi M.Ö.17 Yüzyıllara kadar uzanan arkeolojik bölgedir. Geniş bir alana yayılmıştır. Yerleşim bölgesi olduğu ve Sintashta – Petrovka kültürünün yaşandığı, görülmesi gereken ender yerlerden biridir. Bazı kaynaklarda M.Ö. 20. yüzyılla kadar uzandığı ve Tunç Çağından günümüze geldiği belirtilmektedir. Yani Gize Piramitleri’nden de daha eski oldu söylenmektedir.

arkaim-rusya-002

Şimdi diyeceksiniz daha önce neden hiç ismini duymadık. Gerçekten ben de daha önce duymamıştım ARKAIM adını. Ama sevgili eşim sayesinde benim de hafızama kazınmış durumda. Eşim tarihe ve arkeolojik kalıntılara çok meraklıdır. Onun ailesinden gelen bir alışkanlık sanırım. Annesi ve kardeşi arkeoloji kulüpleri, çanak-çömlek işleri bayağı bir meşguliyet içerisindeler. 2011 yılında evlendiğimiz de balayı için ülkemizin güney kesimleri Antalya taraflarına gittik. Huyunu bildiğim için hiç otel rezervasyonu ile uğraşmadan Antalya civarındaki bir çok tarihi kalıntıları balayı boyunca gezdik ve gördük.

arkaim-rusya-003

Tabii ki ARKAIM adını evde sık sık duyuyorum. Özeliklerini, tarihini, insanların nasıl gittiklerini ve oraya gidince neler yapıldığını, nasıl gezildiğini beynime işlemiş durumda.

İlginizi Çekebilir:  Yelovoe Gölü Gezisi

ARKAIM Arkeoloji bölgesinde yılda bir kez festival düzenlenmekte ve insanlar buraya akın etmekteler. Festival diyorum ama böyle müzikli bir festival aklınıza gelmesin. İnsanlar ARKAIM de bir tür ayin yapıyorlar. SputnikNews sitesinde Türkçe olarak detaylı anlatılmış.

arkaim-rusya-005Yöre halkı hepsi bizim kafada nerede ilgi çok hemen konu ile alakalı eşyalar satmak için tezgahlar kuruyorlar. Bunca yıl eşimden dinlemiş olduğum ARKAIM bir daha ki Rusya tatilim esnasında kesinlikle ziyaret etmem gerekiyor. Umarım festival zamanın orada bulunarak o atmosferi yaşarım.

Arkaim_231012

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here