Turna Balığı Nasıl Temizlenir?

?

Tatlı suların katil balığı Turna Balığı temizlemek ve pişirmek kimine göre çok zevkli kimine göre ise uğraştırıcı olur. Yağsız ama çok lezzetli olan turna balığını temizlemenin ustalık gerektiren yöntemleri vardır. Bazen evimizin mutfağında temizlemeye çalıştığımız balık içinden çıkılamaz durumlar ortaya çıkarabilir. Genelde evde temizlik yapmak istemeyen avcılar avlakta temizlik yaparlar. Sizler için basit bir yöntemi anlatmak istiyorum.

Pulların Temizlenmesi

Turna Balığının pullarını temizlemeye başlamadan önce sıcak ama kaynamayan su ile biraz derisini yumuşatmamız gerekir. Kaynar su olursa balığı haşlamaya başladığı için deriyi sökerken eti de parçalar. Yumuşamış deri üzerine bıçak sürterek her noktasındaki pulları yerinden sökebiliriz.

Yüzgeçlerinin Çıkarılması

Bıçağımızın sağlam ve keskin olmasına özen göstermeliyiz. Pullarını temizlemiş olduğumuz balığımızın yüzgeçlerini içten dışa doğru olarak dipten keserek çıkarabiliriz. Alt arka yüzgeçlerini, alt orta kanatları, alt ön kanatları ve sırt arka yüzgeçlerini dikkatli şekilde çıkarmamız gerekir.

Kuyruğun Kesilmesi

Başka balıkları insanlar genelde kuyrukları ile pişirirler. Lezzetini kuyruğundan aldığını söylerler ama benim için çok saçma bir bahane. Benim için hiç bir önemi yoktur. Turna Balığını sırt üstü yatırarak sağlam bir bıçak ile iki taraftan bastırarak düz ve tek seferde kuyruğu kesebilirsiniz.

Organlarının Temizlenmesi

İç organları iyi temizlemek gerekir. Önce pullarını, yüzgeçlerini ve kuyruğunu temizlemiş olduğumuz balığımızın al kısmından boydan boya bir kesik atmamız gerekir. Kesik atarken arkadan öne baş tarafına doğru yapabilirsiniz. Karnında açmış olduğum yarıktan el ile bütün organları söküp atmak gerekir. Organları söktükten sonra bol su ile kanını ve organ kalıntılarını dikkatlice temizlemek gerekir.

Derinin Soyulması

Şimdi geldik derinin soyulması olayına. En zahmetli kısım budur. Kolay kolay tek seferde deriyi soymak büyük beceri gerektiren kısımdır. Baş tarafından solungaçların hemen dibinde çevresinden bir tur kesik ile çizebilirsiniz. Bir kerpeten yardımı ile baş kısmında deriden tutarak arkaya doğru yavaşça deriyi soymaya başlayınız. Dikkatli yapmak gerekir çünkü ya deri parçalanır yada deri ile birlik et parçaları da kopmaya başlar.

Başının Kesilmesi

Deriyi soyduktan sonra soymaya başladığımız noktandan balığın başını kesiniz. Kuyruk ve baş hiç istemediğim kısımları olduğu için özellikle dikkat ederim. Başından tutarken ağzına yada solungaçlarına parmağımızı sokmamaya dikkat etmemiz gerekir. Balık ölmüştür fakat dişleri aynı yerinde durmaktadır.

Balığın Doğranması

Balığı pişirmek tercih meselesidir. Farklı boyutlar da pişirebilir. Fleto şeklinde doğrayarak yağda kolayca pişmesini sağlayabiliriz. Eşit boyutlarda kesilmiş etler kızgın yağda tava içerisinde çok lezzetli pişirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir