Üçüncü Nesil Kahvenin Adresi “Rispetto Coffe Co.”

Eskiden neredeyse her mahallede küçük bir kafe yada kahvehane vardı. Belli kahve çeşitlerinden başka çeşit bilmezdik. Son on yıl içerisinde ise ikinci nesil çeşitli zincir kahve dükkanlarını çok sevdi memleketim insanı. Her yerde mantar gibi açıldılar. Kimi kendine özgü sunumları ile müdavimler kazandı, kimi dükkan ise klasik konsepten kurtulamayarak kapanmak zorunda kaldı. Hatta yurt dışından bile markalar ithal ettik. Şimdi ise yeni bir akım başlıyor ve başladı aslında “ Akımı“.

Üçüncü Nesil Kahve Akımı Nedir?

Benim de daha önce hiç duymadığım bir olaydı bu. Yakın bir zamana kadar bir haber olduğum için kendimden de utandım aslında. Çok fazla kahve kültürüm de yok belkide o yüzdendir. Kahve çekirdeklerinin en başından beri yetiştirilmesi, işlenmesi, öğütülmesi, pişirilmesi ve servis edilmesinin en özenli şekilde yapılmasına denilmekte.

Aslında bir kahve dükkanının “üçüncü nesil kahve akımını” temsil edebilmesi için bir kaç koşulu yerine getirmesi gerekir. Bu koşullar; kahve çekirdeği üreticisinin tamamen doğal üretim yapıyor olması, karışık kahve çekirdekleri değil de tek tip çekirdek kullanıyor olması, sanatsal hazırlama teknikleri ve sunumlar gerçekleştirmesi gibi şartları yerine getirmesi gerekir.

Bu Üçüncü Nesil Kahve Akımının ’da ilk temsilcisi oldu Rispetto Coffe Co. Ankara’nın en gözde semtlerinden Bahçelievler’i seçti kendine. Doğal ve sıcak dükkanında üçüncü nesil kahve akımı konseptine en uygun sunumları ile taht kurdu kahve müdavimlerinin gönlünde. Ne zamandır aklımda olmasına rağmen yeni tecrübe edebildim. Bu tecrübeme Rispetto Coffe Co. nun güzel patroniçesi Nihan Aytar Koçak sayesinde ulaştım tabiki.

Nihan Hanımın burası için çok emek harcadığını çok iyi biliyorum, bizzat şahit oldum. Özel ekipmanlar ve malzemeler ile Üçüncü Nesil Kahve Akımını Ankara kahve müdavimlerine ulaştırma ve bu farklı deneyimi herkese yaşatmayı amaç edindi.

Büyük kahve çekirdeği üreticilerinden temin ettiği kahveyi özel teknikler ile pişirerek, en güzel şekilde kahve severlere sunuyor. Bir de o kadar lezzetli kurabiyeleri ve tatlıları varki, özenle hazırlanmış kahveler ile tam bir uyum içindeler. Özellikle değişik bir tatlısı var Nihan Hanımın. Adı “Rispynuts“; Rispetto’nun spesiyali diyolar buna. Biraz gevrek üzerinde parça fındıklar ve çikolata ile soslanmış. Nihan Hanım diyor ki “Yanında çatal vermiyorum, ellerin ile doya doya ye!” diyor.

Koordinat Ver de Uğrayalım! Diyorsanız

İşin özü Ankara’da yaşıyorsan yada yolun Bahçelievler tarafına düşerse eğer kesinlikle Rispetto Coffe Co. ya uğrayın derim. Nihan Hanım’ın gülen yüzü sizi her zaman misafir etmekten memnun olacaktır. Sizin için küçük bir video hazırladım birazcık fikir verebilir. Rispetto’nun adresi ise en altta yazılı.

Adres: Yukarı Bahçelievler Mah. 59.Sok 15/C Çankaya

Tel: 0533 760 2066

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir