Ana Sayfa Gezgin Liste XXI. Yüzyılın Sonuna Kadar Yeryüzünden Silinecek 9 Şehir

XXI. Yüzyılın Sonuna Kadar Yeryüzünden Silinecek 9 Şehir

519
1
Paylaş
Şimdi sıralayacağım şehirleri henüz görmediyseniz acele edin. Ve bu şehirleri gezerken bol bol görüntü alıp kameraya kaydetmekte fayda var. Günümüzde çevresel nedenler başta olmak üzere bir çok felaket insanoğlunun başına gelmekte. Tamamen yeryüzünden silinmese de şuan ki görünümlerinden eser kalmayacağı kesin.

01 – San Francisco, ABD

Bilenler bilir San Francisco deprem kuşağında yer almakta ve sık sık deprem olmakta. Ama güçlü bir deprem için ne kadar hazırlıklılar bilinmez. Önümüzde ki yetmiş yıl içinde 7 şiddetinden daha büyük bir depremin olma olasılığı %75.

San Francisco
Önümüzdeki Yetmiş Yıl İçinde Büyük Deprem Beklenmekte

02 – Venedik, İTALYA

Dünyanın en romantik şehri son bin yıldır batmaya devam ediyor. Geçen yüzyılda Venedik şehrinin toprak seviyesi 24cm daha düşmüş. San Marco meydanı en az yüz kez sular altında kalmış XX. yüzyılda. İtalya hükümeti şehri korumak için bir çok önlem almış fakat henüz bir sonuca ulaşamamış.

venedik
Şehir Her Geçen Gün Suyun Altına Gömülmekte

03 – Detroit, ABD

Detroit dünyanın otomotiv motor kalbidir. Ama son yıllarda şehrin nüfusu sürekli azalmakta. 1950 li yıllarda 1850.000 olan nüfus son bir kaç yılda 700.000 kişinin altına kadar düştü. Bunun sebebinin rekabet ve yüksek işsizlik oranları olarak düşünülmekte. Şehirde suç oranı ülkenin en yüksek seviyesinde.

İlginizi Çekebilir:  Okyanusun Diğer Ucu "Vladivostok"
detroit
Şehirde Nüfus Hergün Azalmakta

04 – Ivanova, RUSYA

Sovyetler Birliğinin dağılması ile halkın %60 ı büyük ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı. Daha önce ülkenin tekstil kentlerinden biri olan Ivanova kadınların çalışmak için geldiği bir şehirdi. SSCB den Türkiye ve Çin tekstil sektörü büyük üstünlük sağlayınca sonra buradan dışarıya büyük göç olmaya başladı. 1990 yılında 550.000 olan nüfus 25 yılda %30 azalmış. Şehirdeki işsizlik, suç ve uyuşturucu oranı sürekli artmakta. Doğum oranı azalmakta ve nüfusun azalmasına katkı sağlamakta.

ivanova
Nüfus Oranı Sürekli Düşmektedir

05 – Mexico City, MEKSİKA

21 Milyon nüfus ile Dünyanın en büyük ilk on şehri içinde olan Mexico City büyük bir AKIFOR (Kuru Göl Yatağı) yatağında bulunmakta. Şehrin içme suyu kaynağı burası. Şehirde insanlar ne zaman musluğu açsa şehir biraz daha aşağıya batmakta. Uzmanlara göre son 65 yılda şehir seviyesi 9 metre daha aşağıya indi.

mexico city
Şehir Büyük Kuru Göl Yatağı Üzerine Kurulmuş

06 – Banjul, GAMBIYA

Batı Afrika ülkesi olan Gambiya nın minik kenti Banjul deniz seviyesinin yükselmesi ve erezyon nedeni ile gün geçtikçe denize doğru gömülmekte. İklim değişikliğine bağlı olarak deniz seviyesi son yıllarda 1 metre kadar yükselmiş. Bu olaylar ileride Pirinç tarlalarının %20 sini ve Mangrov ormanlarının %50 sini yok edeceği düşünüldüğünden uzmanlara göre ileriki yıllarda kuraklık ve açlık tehlikesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Nice, Monaco ve Cannes Gezisi
banjul
Son Yıllarda Deniz Seviyesi 1 metre Yükselmiş

07 – Timbuktu, MALI

Güney Afrikanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Timbuktu şehri yaklaşık 1000 yıllık geçmişe sahiptir. Zamanla verimli topraklarının üzeri kum tepeleri ile dolmaya başlamış. Çöl fırtınalarının hızını arttırması nüfusu 60.000 kişi olan şehrin geleceğini tehlike atmakta. Yakın zaman içerisinde eşsiz beyaz kuma sahip kumsalları yok olacağı düşünülmekte.

timbuktu
Beyaz Kumsallar ve Sahiller Yakın Zaman İçinde Yok Olacak

08 – Napoli, İTALYA

İtalyanın turistik şehirlerinden biri olan Napoli 990.000 nüfusu ile Roma ve Milan dan sonra üçüncü büyük şehirdir. Şehir sınırları içinde bulunan bir çok antik şehir ve kalıntılar UNESCO Dünya mirasları listesine girmiş. Napoli körfezinde yer alan Vezüv Yanardağı adeta bir saatli bomba gibi şehri tehdit etmekte. En son 1945 yılında patlayan Vezüv Yanardağı 2050 yılında tekrar aktif olacağı ve yüzeye çıkan bütün lavların şehri yok edeceği düşünülmekte.

napoli
Vezüv Yanardağı 2050 Yılında Tekrar Aktif Olacağı Düşünülmekte

09 – Bangkok, TAYLAND

Taylandın başkenti Bangkok da deniz seviyesinin yükselmesi nedeni ile geleceği tehlike altında. Ayrıca yeraltı su kaynakları da tükenmek üzere. Deniz seviyesinin yükseldiği zamanlarda şehrin sokakları ve caddeleri doğal kanallar oluşturması tehlikeyi daha da arttırmakta.

İlginizi Çekebilir:  Çorabı Delik Adam - Gökhan Günay
bangkok
Bangkok Deniz Seviyesinin Yükselmesi İle Batma Tehlikesi Yaşamakta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here