9 Mayıs Rusya Bağımsızlık Günü

690
0

9 Mayıs Rusya Bağımsızlık Günü

Sabah erken saatler, hava kapalı her an yağmur yağabilir kapı çalındı. Kayınpederim kapıda elinde rulo halinde turuncu siyah kurdela herkese günaydın dedi. Evet bugün 9 mayıs Rusya‘nın bağımsızlık günü idi. Eşim bana acele et parat (kutlama) ya gideceksiniz dedi. O ana kadar hiç aklımda kutlamalara gitmek yoktu. Hazırlanıp eşimin babası ve erkek kardeşi üç kişi yola koyulduk.

Evimiz Chelyabinsk‘te şehir merkezine yürüme mesafesinde çok yakın. Yolar kapanmış, insanlar ellerinde bayraklar, yakalarında kurdelalar aynı yöne kutlama alanına gidiyor. Kutlamalar genelde Arbat‘ta Lenin Meydanı’nda yapılıyor. Çok kalabalık kendimize yer bulabilmek için çok çaba gösterdik. Özellikle benim iyi seyredebilmemi istiyorlardı.

İnsanlar büyük bir heyecan ile askeri törenleri ve tank geçişleri seyrediyordu, ama benim bulunduğum alandan göremedim bir türlü. Belki televizyonda filan denk gelmiş olabilirsiniz, askerler ve halk her komut ve hareketten sonra “URRRAAAAA” diye sevinç naraları atıyor. Bu benim çok hoşuma giden arada dilime doladığım bir sözcük.

Hava daha iyi oldu ve geçişler sona erdi. Bizde tören alanının üst kısmında bulunan başka bir alana doğru yol aldık. Anladığım kadarıyla kutlamalar bu kadar değildi. İnsanlar bilinçli şekilde hep bir tarafa doğru hareket ediyorlardı. Yürümeye devam ederken atlı askerler yanımızdan geçti. Bir kaç poz yakalayabildim ama hızla uzaklaştılar.

Geniş bir alana gittik ama çok kalabalıktı. Savaş zamanında askerlerin yemiş olduğu yemekleri aynı o zamanki şartlar ve şekilde tekrar yapı halka dağıtıyorlar. Menü de Greçka (Karabuğday) var. İnsanlar metrelerce kuyruğa girmiş sabırla bekliyorlar. Aynı bizim şanlı kurtuluş savaşında kahraman askerlerimizin yemiş olduğu öğünler gibi.

Evde sürekli menümüzde greçka vardır. Eşim tam bir diyet yemeği olduğunu ve bazı hastalıklara karşı koruyucu olduğunu söyle yedirir. Artık bizim büyük marketlerde de kolaylıkla bulabilirsiniz. Greçkamızı alıp yedik evde yediğimizden biraz farklıydı tabi. Geçiş törenlerinin yapıldığı alana doğru tekrar yürümeye başladık.

İlginizi Çekebilir:  Kumkul Gölü

Meydan da bir çok eski araç ve yeni araçlar vardı. Esji askeri araçları sergiliyorlardı. Ayrıca söyleyeyim Rusya’nın üretimini yapmış olduğu bir çok tank ve askeri araçların fabrikası Chelyabinsk şehrinde bulunmaktadır.

Askeri araçlardan başka klasik otomobiller de getirmişler. Bize de fotoğraf çektirmek düşer tabiki. Herkes fotoğraf çektiriyordu. Araçların başında bayan askerler vardı ama ben fotoğraf çekinemedim onlarla.

Benim için çok değişik bir tecrübe oldu. Burada 30 Ağustos Zafer Bayramı tören geçişlerine benziyor. Fakat farklı bir milletin zafer kutlamalarına katılmak değişik duygular yaşattı. Kurdelamı halen daha saklıyorum en son 9 Mayıs ta evde taktım.

Önceki makaleGünübirlik Batum Gezisi
Sonraki makaleGovego ile Başlayan Tekirdağ Yolculuğum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here