Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve Spor Tesisleri

3429
0

Hayatımın yaklaşık 23 yılını Ankara’da yaşayarak geçirdim. Bazı yerler vardır adını çok duyarsın ama gitmek bir türlü kısmet olmaz.

Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri de böyle bir yer benim için.

Burada bir kaç saatimi geçirdikten sonra şimdiye kadar neden gelmediğim için kendime kızmadım değil.

Hafta sonu minik kızım Sofiya ile uçurtmak uçurmak için kafamda planlar yaparken arkadaşım sözleştik. Cumartesi günü Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri nde buluştuk.

İlk kez teşrif ediyorum ama nizamiyesinin önünden yüzlerce defa geçmişimdir herhalde.

Uçurtma Şenliği

İçeride büyük bir curcuna, kendimizi büyük bir şenlik içinde bulduk. Herkes her yerde çok kalabalık, arkadaşım ve ailesi ile ancak kenarda bir ağaç gölgesi bulabildik.

Her yerde uçurtmalar gökyüzü rengarenk ve cıvıl cıvıl.

Küçük çocuklarımız Sofiya ve Tuna yeşillikler üzerinde bir o tarafa bir bu tarafa koşturuyorlardı.

Çocuklar çok mutluydular. Havada rüzgar ile uçan uçurtmalar onları mest etmişti. Bizim uçurtmalarımızı uçurmak için insanların arasında zar zor yer bularak havalandırmaya çalıştık.

Maalesef kızımın uçurtması bir türlü uçmadı. Ama minik Tuna’nın uçurtması diğer uçurtmaların yanında havada kendine yer açtı. Saatlerce kızımla birlikte uçurtma uçurduk harikaydı.

https://www.youtube.com/watch?v=pIIbaSHdPYo

Nerede?

Ankara-Konya yolu üzerin Kepekli Kavşağından İncek Bulvarı istikametine dönünce yaklaşık 1.5km mesafede sol tarafta nizamiye karşınıza çıkıyor. Yeni yapılan Anayasa Mahkemesinin tam karşısında.

Geniş ODTÜ ormanları içerisinde yüksekte bir konumu var. Manzarasında Gölbaşı’nda bulunan Mogan gölü bulunuyor.

İçeride Ne Var?

Tesis geniş bir alana kurulmuş. Tesisin işletmesini Çankaya Belediyesi yapıyor. Çankaya Belediyesini gerçekten kutlamak gerekir. Çünkü muazzam temiz ve düzenli. Büyükçe bir otopark yapmışlar sıkıntı yaşamak mümkün değil.

Tesis içindeki yollar bakımlı ve her yerde çöp kutuları var ki elindeki çöpü yere atman mümkün değil. Ağaçlar ile çevrili alanın orta yerinde geniş açıklık var ve bir kaç tane de kafe tarzı işletme var.

İlginizi Çekebilir:  Nallıhan Kuş Cenneti

Büyük bir çocuk parkı yapmışlar kocaman oyuncaklar var içinde. Spor kompleksi bulunuyor iki adet etrafı kapalı saha var içinde. Zaten tesisin hemen yanında Ankara Golf Kulübünün yeri var. Devamında paint-ball alanı ve go-kart pisti bulunuyor.

İsteyen herkes ormanın derinliklerine dalıp doğa ile baş başa kalabilir. Eşim orman ve ormanların bize sunduğu nimetlere çok meraklı olduğundan sonraki ziyaretimizi ağaçlar, mantar ve yürüyüş için ayıracağız. Bu konuyu daha detaylı şekilde bir daha ki yazımda sizlere aktaracağım.

Sonuç olarak Ankara’da yaşayıp şimdiye kadar neden Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri ne gitmediğimi kendi soruyorum. Herkesin burada hafta sonları hoşça vakit geçirebileceği, doğa ile baş başa kalabileceğini hatırlatmak isterim. Kesinlikle gitmeniz gerekir.

Önceki makaleVizesiz Gidebileceğimiz Ülkeler
Sonraki makaleTarihi Dolishane Kilisesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here