Amasra Kuşkayası Yol Anıtı

319
0

Roma döneminde dinlenme ve su ihtiyaçlarının gidermesi amacıyla yapılmış olan Kuş Kayası Yol Anıtı kaya üzerine işlenmiş birbirini tamamlayan iki kitabeye, kabartma tekniği ile oyulmuş bir insan ve kartal figüründen oluşmaktadır.

Maalesef hazine avcıları tarafından kartal başı çalınmış. Ayrıca kayadan oyma dinlenme ve oturma bölümleri ve zamanında kullanılan ancak artık akmayan bir de çeşme kalıntısı da görülebilir. Amasra’ya 4 km mesafede yer alıyor.

Ayrıca Yol üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın “Çeşm-i Cihan bu mu ola?” sorusunu sorduğu muhteşem manzaraya sahip bakacak seyir tepesinde (Bakacak Aile Çay Bahçesini kast etmiyorum çay bahçesi solda kalıyor burası.

Amasra’ya dönüşte çay bahçesine gelmeden Kirazlar Suit Otelin ilerisinde sağda yöresel ürün tezgahlarının da bulunduğu küçük bir bölüm ne hikmetse google haritada kayıtlı değil ancak yandex haritadan bulabilirsiniz) de mola vermeyi ihmal etmeyin.

Kuş Kayası Kitabeleri; Roma İmparatoru Tiberius Cladius Cemanicus’un Bithynia-Pontus Valiliğine atadığı Gaius Julius Aquilla tarafından kendi bütçesi ile yaptırıldığı vs. bilgilerini barındırıyor.

Türkiye’de yol anıtı olması anlamında başka örneği olmayan Kuş Kayası Yol Anıtı, Amasra‘ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken mekanlardan biri. Ayrıca Amasra tatili süresince yapmış olduğum Amasra Kıyıdan Balık Avı ve Çakraz Yakamoz Camping tatilimin paylaşımlarıda burada.

İlginizi Çekebilir:  Karantina Zamanı AY KAYASI Yaylasına Gittik
GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleTürkiyenin En Büyük Tematik Akvaryumu Aqua Vega
Sonraki makaleTayland Dondurması Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here