Ana sayfa Gezi Rehberi Ankara Gezilecek Yerler Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

3261
0

Bunca zamandır blog yazarlığı yapıyorum yaşadığım, büyüdüğüm şehir hariç her yer ile ilgili en az bir adet yazım vardır. Ankara ile ilgili hiç yazım yok değil. Ama burada yaşayan insanların çoğu popüler olanların dışında pek fazla Ankara Gezilecek Yerlerini bilmiyor.

Kendimce oturdum aklıma gelen görülmeye değer yerlerin listesini yaptım. Bu liste ile alakalı çok yazı yazdım ama hepsini anlatmadıkça hiç bir şey yazmamış gibiyim 🙂 Şimdi sizlere Ankara Gezilecek Yerler şeklinde liste hazırladım. İçlerinde daha önce kaleme aldığım yazılarda link şeklinde verildi. Ayrıca fotoğrafların hepsi bana ait 😉
Fotoğrafların altlarını zamanla dolduracağım ve eksik kalan bir çok gezilmesi gereken yerleri de listenin sonuna ekleyeceğim. Sizin de özellikle eklememi istediğini bir yer olduğunu düşünüyorsanız lütfen yazının alt kısmında yorum kısmına mesaj yazınız.
İlginizi Çekebilir:  Ankara Piknik Alanları
İlginizi Çekebilir:  Ankara Çadır Kampı İçin Uygun Yerler

1Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ilk cumhurbaşkanımız Başkomutan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istirahatgahı.

2Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu’nun her bir köşesinden en değerli tarihi varlıkların bir araya getirildiği gerçekten tarihimize ışık tutabilecek eserlerin bulunduğu bir müze. Ankara’nın merkezi konumunda Ulus semtinde bulunan Ankara Kalesi’ne çıkan yol üzerinde. Çevresinde bulunan diğer görülmesi gereken yerleri de kaplayan bir yürüyüş güzergahı ile bir çok yer gezilebilir.

4Dikmen Vadisi

Şehir merkezinde bulunan ve son yıllarda giderek daha güzel ve yeşil bir şehir parkına dönüşen bir yer. Yürüyüş yolları, havuzları ve devasa ağaçları ile vakit geçirmesi keyifli bir dinlenme alanı.

5Kurtuluş Parkı

Ankara da görülmesi gereken yerler bir birine o kadar yakın ki çoğuna bir çırpıda yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kurtuluş Parkı da aynen tam şehrin göbeğinde sayılacak bir yerde. Özellikle hafta sonları ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Çünkü park içinde bir çok aktivite ve eğlence sizi bekliyor olacak.

Çoğu zaman içinden öylece gelip geçtiğimiz ama içinde barındırdığı anılar, hatırlar ve yaşamlar bizi duygulandırmaya yetiyor.

6Çengel Han Rahmi Koç Müzesi

7Hacı Bayram Cami ve Augustus Tapınağı

Ankara’nın göbeğinde Ulus’ta bulunan manevi duyguların zirve yaptığı bir yer. Hacı Bayram Veli Cami ve yanı başında küçük bir kalıntıda olsa fazlasıyla merak edilen bir tapınak. Geçen yıl Büyükşehir belediyesinin yapmaya kalkıştığı onarım nedeni ile büyük zarar görmüş anıt.

9Beypazarı

Bir kaç yıl önce Beypazarı ilçesine yapmış olduğumuz Beypazarı Kültür Gezisi yazısını okuyun. İki gece kamp yaptığımız Beypazarı kasabalarından olan Karaşar Köyü yazısını okuyun.

İlginizi Çekebilir:  Tarihi Evleri ve Yemekleri ile Beypazarı Gezisi
İlginizi Çekebilir:  Beypazarı Karaşar Köyü ve Eğriova Yaylası

13Güdül

Sorgun gölü gibi inanılmaz güzellikte doğa harikalarına sahip şirin bir ilçedir. Özellikle kış aylarında kar yağmış dağlar ve göl yüzeylerini bir günlük tur ile görmenizi tavsiye ederim.

15Kuğulu Park

Ankara denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Çok büyük bir park değil ama insanların yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer. Genci yaşlısı herkes buraya gelir ve muhteşem kuşları izleyerek kafa dinlemeye çalışır. Kuğulu Park yazımı okumak için tıklayın.

16Karagöl, Usta Gölü ve Yaylak Gölü

Çubuk denilince ilk akla gelen yerlerden biri Karagöl’dür. Karagöl bu kadar popüler olunca kalabalık olması kaçınılmaz oluyor. Peki bu kadar geniş bir alanda sadece Karagöl mü var insanların gezip piknik yapabileceği. Tabiki hayır, çok yakın mesafelerde belki de daha güzel ve doğal alanlar da mevcut. Yakın zamanda ziyaret ettiğim bu yerler ile ilgili yazmış olduğum Karagöl, Usta Gölü ve Yaylak Göleti gezisi yazımı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çubuk Karagöl Milli Parkı ve Gezilecek Yerler

18Altınköy Açık Hava Müzesi

Altındağ ilçesinde yapay bir köy. Bu köyde olması gereken her şey var. Anadolunun tarihini bir çırpıda gözler önüne seriyor. Herkesin görmesi gereken bir yer.

19Işıkdağı Karagöl Jeositi

Kızılcahamam Çerkeş yolu üzerinde olan Işıkdağı bölgenin en güzel yerlerinden biridir. Sık ormanlar içinde kalan küçük bir göl ve çevresi gerçekten görülmeye değer yerlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here