Ankara Piknik Alanları

1364
0

Ankara’da yaşayanların coğrafi nedenlerden dolayı hafta sonlarında yapabilecekleri aktiviteler genelde çok kısıtlıdır. Genelde Ankara Piknik Alanları tercih edilerek güzel bir hafta sonu tatili amaçlarlar.

İmkanı fazla olmayan Ankara’lılar genelde zaman geçirmek için alışveriş merkezlerine giderler ya müzeleri gezerler yada belli merkezi yerlerde vakitlerini geçirirler.

Son yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu rekreasyon alanları ise vatandaşların büyük ilgisini çekerek güzel vakitler geçirmelerini sağlıyor.

Ankara’da deniz yok ama çevre düzenlemesi yapılmış çok güzel şehir parkları bulunmakta.

Bu şehir parkları içerisinde bulunan piknik alanları, çocuk parkları, yürüyüş yolları, spor alanları, kafeteryalar ve restoranlar insanların en çok zaman geçirdiği yerler oldu.

Ankara Piknik Alanları

Ankara’da her kilometre kareye bir avm yapılmış olsa da alternatifleri değerlendirmek için Ankara Piknik Alanları adında bir liste yapmak faydalı olacaktır. Yeni yerler keşfettikçe bu listeye ekleyerek güncel tutmaya çalışacağım.

Sizinde eklemek istediğiniz piknik alanları varsa lütfen yorum kısmında belirtiniz.

Beynam Atatürk Ormanları

Orman içinde restauran dahil bir çok alan var. Geniş piknik alanları mevcut. Kalabalık piknik organizasyonları rahatlıkla yapılabilir. Kamp yapmak için güzel lokasyonlar var ancak ne kadar güvenli biraz mechul. Çünkü ne kadar orman içinde olsa da korumasız bir bölge olması düşündürücü.

İlginizi Çekebilir:  Beynam Atatürk Ormanları

Beynam Atatürk Ormanları

Göksu Parkı

Eski Susuz Göleti olarak da bilinen park 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 500 bin m² alan üzerine kurulmuştur. Park içinde bulunan Susuz Göletinin büyüklüğü 127 bin m² dir. Park içinde lunapark, kafeterya ve restoranlar, spor kompleksleri, piknik alanları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Özellikler tatil günlerinde piknik için gidecekseniz erken saatlerde giderek yer tutmanız gerekir. Çok kalabalık olduğu için aracınızı dahi park edecek yer bulamayabilirsiniz. Özellikle ailelerin tercih ettiği piknik alanı şehrin merkezinde tercih edilebilecek yerlerden biridir.

Mogan Park

Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü çevresinde 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Yaklaşık 660 bin m² alan üzerine yapılan park içinde piknik alanları dışında; asma köprü ile geçilebilen marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk parkları, özürlü çocuklar için özel olarak tasarlanmış çocuk parkı, spor kompleksleri bulunmaktadır.

Ayrıca kafeterya ve restoranlar, deniz feneri, kayıkhane gibi yerlerde zaman geçirmek için bulunmaktadır.

Altınpark

Ankara’nın en eski parklarından olan Altınpark içerisinde mangalsız piknik alanları, çocuk parkları, fuar alanı, gölet ve bahçeler, seralar, açık ve kapalı spor alanları, yürüyüş yolları, kafeteryalar ve restoranlar bulunmaktadır.

Mavi Göl

Çok büyük bir alana sahip olan Mavi Göl rekreasyon alanı yaklaşık 2 milyon m² lik bir araziye kurulmuş. Bunun 1 milyon 250 bin m² si ise piknik alanı olarak değerlendirilmiş. Diğer parklarda da olduğu gibi içinde piknik alanları, çocuk parkları, göl çevresinde yürüyüş yolları, kafeteryalar ve restoranlar var.

Harikalar Diyarı

Piknik alanının kapladığı alan küçükte olsa yakın çevrede yaşayan insanlar için güzel bir alternatif parktır. İçindeki çocuk parkları ve yapay göletler insanları şehir yaşantısında bir nebze uzaklaştırmaya yeterli.

Esertepe Muhammed Ali Parkı

2015 yılında açılan park Etlik ve Esertepe arasında yaklaşık 140 bin m² alana kurulmuştur. İçinde piknik alanları, çocuk parkları, yapay göleti, spor alanları, kafeteryalar ve restoranlar bulunmaktadır.

50. Yıl Parkı

Eski Çamlık olarak bilinene park 2009 yılında yapılan yenilemeden sonra 50. Yıl Parkı olarak tekrar açıldı. Konumu itibari ile şehir merkezinin neredeyse hakim konumdadır. Yaklaşık 25 bin m² mangalsız piknik alanı bulunmaktadır. Çocuk parkları, spor alanları, seyir terasları gibi ilgi çekici bir çok özelliği ile insanların yoğun olarak ziyaret ettiği bir yerdir.

Kurtuluş Parkı

Şehrin göbeğinde bulunan tarihi park içerisinde yaklaşık 10 bin m² lik bir piknik alanı bulunmaktadır. Ayrıca çocuk parkları, spor alanları gibi özellikleri ile şehrin gürültüsünden uzaklaşılabilecek bir parktır.

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Kahramankazan ilçesinde bulunan Kurtboğazı Barajı çevresinde Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlemesi yapılan mesire alanı piknikçiler tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor. Ailece piknik yapmanın yanı sıra orman içinde yürüyüş yapabileceğiniz, baraj gölünde olta atabileceğiniz gibi ayrıca çocuk parkları ile hoş vakit geçirebileceğiniz bir mesire alanı.

Yakacık Mesire Alanı

Yenimahalle belediyesi tarafından Yakacık Köyü yolu üzerinde yapıldı. Çevre yolunun hemen bitişiğinde bulunmakta. Geniş bir alana kurulu olan mesire yerinde piknik alanı, çocuk parkları, yürüyüş yolları, spor alanları ve yapay bir gölet bulunmakta.

Kartaltepe Kent Ormanı Mesire Alanı

Keçiören ilçesinde bulunan alanda piknik alanları, çocuk parkları, minik bir hayvan bahçesi, yapay göletler, spor alanları, yapay şelale, açık hava müzesi, bisiklet parkuru, asma köprüler gibi bir çok alan oluşturulmuş.

Bağlum Piknik Alanı

Bağlumda’da Keçiören Belediyesi tarafından hazırlanan alan içerisinde piknik alanları, spor alanları, çocuk parkları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Tebessüm Piknik Alanı

Pursaklar ilçesi sınırlarındaki piknik alanı piknikçilerin rağbet ettiği bir yer.

Peçenek Mesire Alanı

Altındağ Belediyesi tarafından yapılan mesire alanı içerisinde piknik alanı, çocuk parkı, yürüyüş yolu ve spor alanları bulunmaktadır.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Çankaya Belediyesi tarafından İncek’te hizmete açtığı Atatürk Parkı özellikle hafta sonları dolup taşmakta. Piknik alanları, çocuk parkları, yapay göleti, orman içinde yürüyüş parkurları, extreme park, paint ball parkuru, kafeteryaları ve açık alanında uçuracağınız uçurtma keyfi ile dolu dolu vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam ilçesinde Soğuksu Milli Parkı içinde bulunan mesire alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni düzenleme ile daha güzel hale getirildi.

Önceki makaleRahmi Koç Müzesi Nerede? İçinde Neler Var?
Sonraki makaleEğrekkaya Barajı Dip Oltası İle Levrek Avı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here