Ankara’da Bütün Göl ve Göletler Balıklandırılıyor

495
0

Ankara Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, balık popülasyonunu artırarak, balıkçılık yapılan bölgeleri sosyo-ekonomik yönden de kalkındırmayı amaçlıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te balık avı faaliyetlerini geliştirmek amacıyla akademik destek alarak, göl ve göletleri balıklandıracak.

Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı arasında, Başkent’teki göl ve göletlerin balıklandırılması için işbirliği protokolü imzalandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla Başkent’te tarım ve hayvancılığa destek veren Büyükşehir Belediyesi, bu desteklerine balıkçılık faaliyet alanını da ekledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü işbirliği ile bundan sonra Başkent’te balıkçılık faaliyetleri geliştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi ilk etapta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden temin edeceği yavru sazan balıkları, göl ve göletlerde çoğaltacak.

Akademik Destekle Balıkçılık

Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun arasında imzalanan protokol ile öncelikle belediye sınırları içerisindeki göl ve göletlerde sazan balığı popülasyonu artırılacak.

Büyükşehir Belediyesi, ileri aşamada balık çeşitliliğini sağlayarak, balıklandırma faaliyetlerinin takibi, raporlanması, bozulan balık habitatlarının rehabilitasyonu için de akademik destek alacak.

İki yıl boyunca devam edecek proje kapsamında gerekli alt yapı çalışmalarıyla birlikte doğal türler hakkında farkındalığı artıracak çalışmalar da yapılacak.

Bölge Sportif Oltacılık Yönünden Kalkınacak

Protokol sayesinde bölge halkının sosyo – ekonomik yönden kalkınacağına dikkat çeken Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bu tip konularda iş birliğine her zaman hazırız.

Bu protokolle Başkent’te sportif balık avcılığının gelişmesine de katkı sağlanacak” dedi.

Ankara Üniversitesi ile Ortak Proje

Balıkçılık faaliyetlerine akademik desteğin verilmesinin balık avlayanlar kadar ekolojik denge açısından da önemli olduğunu vurgulayan Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu ise,” Birçok problemin çözümü ancak işbirliği ile mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Hamsi Avı Yasağı Uzatıldı

Birçok noktada ilgili kurumların ortak hareket etmesi bu nedenle önem kazanıyor. Bilirkişi ve akademisyen tarafı olan üniversitelerle işbirliği yapmayı bu noktada önemsiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Önceki makaleOsmaniye Kefal Balığı Avı
Sonraki makaleKuşadası Gençlik Festivali – 2018

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here