Ana sayfa Kamp Rehberi Ankara’da Çadır Kampı İçin Uygun Yerler

Ankara’da Çadır Kampı İçin Uygun Yerler

27650
1

Ülkemizin baş şehri Ankara’nın konumu itibari ile tam ortada bulunması ve diğer şehirler arasında bir kavşak durumunda olması bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Şehri çevreleyen doğal güzellikler ve yoğun ormanlar bize Çadır Kampı kurmak için bir çok alternatif olarak geri dönüyor. Özellikle Ankara’nın kuzey ve kuzey-batı bölgeleri gerçekten görülmeye değer yerlerdir.

Ben de sık sık şehrin etrafını sarmış bu ormanlarda ailem ile yada arkadaşlarım ile kamp yapmaktayım. Her defasında farklı bölgelerde yeni kamp alanları keşfetmeye çalışıyorum. Şimdi sizler ile Ankara ve çevresindeki ailece yada bireysel olarak doğa ile baş başa kalabileceğiniz en uygun kamp alanlarını anlatmaya çalışacağım.

Ankara şehir merkezinden mesafeleri ise Google Maps üzerinden hesaplayarak yazdım. Yeni kamp alanları keşfettikçe bu listeye eklemeye çalışacağım. Bu arada belirtmek isterim; kamp kurarken ihtiyacınız olacak kamp çadırı gibi kampta ihtiyacınız olacak her türlü malzemenizi dikkatli seçmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Piknik Yerleri
İlginizi Çekebilir:  Yeni Başlayanlar İçin Kamp Rehberi

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ankara’nın kuzey-batı kesiminde yer alan şehir merkezine yaklaşık 70km mesafede bulunan geniş bir alana yayılmış ve güzel günlerde bir çok ziyaretçi çeken yeridir.

Kızılcahamam ilçesinin etrafını sarmış sık ormanlık alanları vardır ve piknikçiler için uygundur. Geniş bir arazi olduğu için uygun olan her yerinde çadır kampı yapmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Ankara'nın Akciğerleri Soğuksu Milli Parkı

Işık Dağı

Kızılcahamam – Çerkeş yolu üzerinde kalan Işık Dağı ve çevresinde günübirlik gezilerin dışında kamp kurmak için çok fazla yer vardır. Karagöl Jeositi civarında çadır kurabilir, yaylalara yürüyüşler yapabilir, sık ormanlık alan içinde mantar toplayabilirsiniz. Ankara şehir merkezine 112km mesafededir.

İlginizi Çekebilir:  Işık Dağı Karagöl Jeositi

Şahinler Tabiat Parkı

Eski Ankara-Bolu karayolu üzerinde Kızılcahamam ilçesini geçtikten sonra karşımıza çıkan bir park. Sık ormanları ve günübirlikçiler ve kampçılar için en uygun yerlerdendir. Ankara şehir merkezine yaklaşık 110km mesafededir. Şahinler Tabiat Parkı çevresinde bir çok özel ve doğal kamp alanı mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  Şahinler Tabiat Parkı
İlginizi Çekebilir:  Yayla Mocamp - Kızılcahamam

Sorgun Göleti Tabiat Parkı

Güdül ilçe sınırlarında bulunan Sorgun Göleti Tabiat Parkı hem Kızılcahamam dan hemde Güdül den kolay ulaşımı ile öne çıkıyor. Piknik ve kamp için uygundur. Ama kamp için özellikle kış aylarında karlı zamanlarda kamp kurmanızı tavsiye ederim. Otoban üzerinden giderseniz Ankara şehir merkezine yaklaşık 105km mesafededir.

Çubuk Karagöl Milli Parkı

Çubuk ilçesinin en çok bilinen yeridir. Karagöl denince ilk akla gelen Çubuk Karagöl Milli Parkı dır. Özellikle sonbahar aylarında ortaya çıkan renkler doğa fotoğrafçıları için muhteşem özelliklerdedir. Çevresinde bulunan Usta Göleti ve Yaylak Göleti çadır kampı kurmak için en güzel yerlerden biridir. Çubuk yolu üzerinden ulaşım yaklaşık 70km dir.

İlginizi Çekebilir:  Çubuk Karagöl Milli Parkı ve Gezilecek Yerler

Beynam Atatürk Ormanı

Ankara şehir merkezine ne yakın bölgelerden biridir. Mesafe yaklaşık 44km dir. Çok büyük olmayan bir ormanlık alana sahiptir. Günübirlikçilerin ve kampçıların tercih ettiği yerlerdendir. Ankara-Gölbaşı-Bala yolu üzerinde kalmaktadır.

Eğriova Yaylası

İlk kez on beş yıl önce gittiğim de doğasına hayran kalmıştım. Kamp için değildi ama o zaman burada türlü kamp hayalleri kurmuştum. Geniş ve sulak bir yer ve etrafı sık ormanlar ile kaplı. Bolu sınırına çok yakın. Ankara şehir merkezine 140km mesafede. Beypazarı ilçesinin hemen girişinden Karaşar kasabası yoluna dönüyorsunuz ve zirveye tırmanıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Beypazarı Karaşar Köyü ve Eğriova Yaylası

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here