Ankara’da yaşayanlar bilirler, piknik yapmak için yada doğada vakit geçirmek için ilk akla gelen yer Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı dır.

Her mevsim gidilebilen, her mevsim ayrı güzellikler barındıran ne uzak ne yakın yerdir.

Ankara’nın kuzey batı tarafında yer alan şehir merkezine yaklaşık 70 km mesafede bulunan 11870 km² alan kaplayan oksijen deposudur.

Yakınlarında yine bir çok milli parkın yada tabiat parkının bulunması Kızılcahamam ilçesini kavşak konumuna getirmiştir.

Soğuksu Milli Parkı 1959 yılında Milli Park olarak belirlenmiştir.  Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Yoğun insan ziyaretleri belki de dezavantaj olarak görülebilmektedir.

Ne Yapılabilir?

Bölge turizmi için önemli katkıları vardır. İlçeyi ziyarete gelenlerin çeşitli yöresel dükkanlardan, pazarlardan ve piknikçilerin marketlerden yaptıkları alışverişler ekonomik katkı sağlamaktadır.

Bölgenin doğa örtüsü ve florası o kadar gelişmiştir ki doğal ortamlarında bir çok yaban hayvanı özgürce yaşayabilmektedir. Batı karadeniz ormanlarının ve Bolu ormanlarının devamı sayılabilecek ormanlara sahiptir. Soğuksu Milli Parkı ormanları içinde bu yüzden bir çok endemik canlıda bulunabilmektedir.

Balık Avı ve Çadır Kampı

Milli park çevresinde bir çok yapay baraj gölleri ve akarlar da bulunmaktadır. Doğal örtüyü ziyarete gelenlerden hariç bu sularda balık avlamak için gelen bir balıkçıda bölge için olumlu gelişmedir. Bölgenin ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Eğrekkaya barajı, Akyar barajı, Berçin çayı, Sey çayı, Öz çayı gibi balık avlamak için uygun avlaklar vardır. Bu saydığım her bir avlakta değişik balık türleri bulunur ve balıkçıların buraya gelmesini sağlar.

Yılın belli zamanlarında milli park ormanlarında yabani meyveler ve orman mantarı toplamak mümkündür. Orman derinliklerinde çok çeşitli mantarlar toplanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Tarihi Evleri ve Yemekleri ile Beypazarı Gezisi

İlçe merkezinin içinden geçerek ulaşılabilen piknik alanları hafta sonunuzu değerlendirebilmek için güzel bir alternatiftir. Büyükşehir belediyesinin kontrolündeki sayfiye alanı içinde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, çocuklarınızın oyun parkları içinde hoşça vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Yine bu bölge içinde bulunan Fosil Ağaç ların olduğu açık hava müzesini gezerek bölge hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Kızılcahamam ilçe merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan ve Çerkeş yolu ile gidilebilen Işık Dağı milli parkını da değerlendirebilirsiniz. Işık Dağında bulunan köylerin yaylalarını gezebilir ve özellikle Karagöl Jeositi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bolu yolu üzerinden giderek önce Aluçdağı Milli Parkı daha sonra Şahinler Tabiat Parkı na ulaşabilirsiniz. Kızılcahamam ilçesi ve çevresi, Ankara şehir merkezine yakın olmasından dolayı doğa kamplarına ve balık avı için uygun yerlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here