Kuğulu Park, Ankara

Ankara’da gezilecek görülecek yerler çok azdır derler her zaman. Ama biraz araştırınca ikon olmuş simgeleşmiş yerleri çok fazladır. Kuğulu Park da böyle bir yerdir Ankara’lılar için.

Geçtiğimiz günlerde kar yağışını bahane ederek ailece Kuğulu Parka gidip biraz vakit geçirmek istedik. Hava buz gibi olmasına rağmen cıvıl cıvıl insan kaynıyordu. Kuğular ve ördeklere eşlik eden güvercinler fıskiyelerin sesi ile birlikte gerçekten 7 den 77 ye herkesi mest edecek kadar güzeldi.

Minik kızım suda yüzen bu muhteşem canlıları gördükçe sevinçten havalara uçtu yerinde duramadı bir türlü. Hakkı vardı çünkü beyaz ve siyah renkli muazzam büyüklükteki kuğular görülmeye değerler gerçekten. Beyaz kar örtüsü her yeri sarınca daha bir güzel olmuş parkın içi.

Nasıl Huzur Bulunur?

Kuğulu Park içinde her yerde oturmak için yerler mevcut. Hepsinin yönü yapay gölete, fıskiyelere ve kuğulara bakıyor. Tam Tunalı Hilmi Caddesinin başında olduğu için yaşlısı genci herkes buraya kesin uğrar. Yanınızda güvercinler için yem getirirseniz yüzlerce güvercini besleyebilirsiniz. Kuğulara ve ördeklere yemeklerini genelde park görevlileri veriyor. Özel yeşillikler filan. Bunları tahminimce çevredeki esnaflardan karşılıyor olabilirler.

Saatlerce banklarda oturarak suyun sesini ve hayvanların seslerini dinleyebilirsiniz. Eminim bu büyük huzur kaynağı olacaktır. Hemen yanında bir kafe restaurant var Kuğu Cafe adında. Otur oradan seyret parkın içini. Ayrıca yine yakınında öyle bir yer var ki bir neslin gençliği orayı bilmiyorsa Ankara’da yaşamamış demektir. Kıtır a gidip patates kızartması yemelisin ve yanında kesinlikle bira içmelisin. Ne zaman gitsem kesinlikle sıra beklemişimdir. Şehrin sayılı mekanlarındandır. Kuğulu Park ve çevresine ait anlatacak o kadar çok şey var ki aslında. Her biri için ayrı yazılar kaleme almam gerekir. Bence şimdilik kış ayında iken kar yağma potansiyeli çok yüksekken çocuklarınız ile birlikte yada sevgiliniz, eşiniz dostunuz ile birlikte kesinlikle gidip bir iki saatinizi geçirebilir stresinizi atabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Ankara’da yaşayanların hemen hepsi Kuğulu Park’ın nerede olduğunu bilir. Nerede olduğunu bilmeyenler ise dan Cinnah Caddesi yönüne giden yol üzerinde iki durak ötede 🙂 Yerini sorsanız herkes gösterir. da Atatürk Bulvarı üzerinde bir çok otobüs o yöne doğru gitmekte. Herhangi birine binebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir