Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu

946
0

Artvin şehir merkezi ile Ardanuç ilçe merkezi arasında bir yol düşünün. Yaklaşık bir kilometre boyunca dar bir yol ve iki yanında yüzlerce metre yükseklikte duvarların arasında ilerliyorsunuz.

Bazen viraj olan yerlerde kayanın altında açılan oyuktan geçiyorsunuz korkarak. Nasıl biraz ürkütücü değil mi? Cehennem Deresi Kanyonundan bahsediyorum…

Amerika’da bulunan Büyük Kanyon (Grand Canyon) dan sonra ikinci büyük kanyondan bahsediyorum. Dağların arasında oluşmuş hayret verici bir coğrafi olaydır bence.

Zaten Artvin bölgesinde ki coğrafi yapı insanı hayrete düşürecek türdendir.

Cehennem Deresi Kanyonu

Ben Artvin’de doğdum ve dokuz yaşıma kadar orada yaşadım. Artvin-Ardanuç yolundan belki yüzlerce belki de binlerce defa geçmişimdir. Her geçişimde hayranlıkla ve büyük bir zevkle o yolları izlemişimdir. Yolun hemen yanından akan derede bulunan balıkları düşünmüşümdür.

Şimdi Artvin’de yapılan baraj gölünün suları vadinin ağzına kadar geliyor ve bu nostaljik yolu belli bir yere kadar görebiliyorsunuz. Daha modern ve geniş bir yol yaptılar daha yükseklerde. Bir kaç yıldır gitmediğim için son halini aslında tam olarak kestiremiyorum.

Nasıl Bir Yer?

Bu yol üzerinde kanyon içinde öyle bir yer daha var ki hemen önünde bulunan tabela olmasa kimsenin görüpte haberdar olamayacağı bir yer. İki büyük kayanın daracık arasından geçilerek ulaşılan, taşların üzerinden atlayarak geçilen ve ilerledikçe kendinizi yeryüzündeki bir cennette bulabileceğiniz gizli bir vadi.

Daracık bir girişten geçtikten sonra biraz taşlı yollardan ilerliyorsunuz ve karşınıza sanki sadece filmlerde görebileceğiniz türde yeşillikler içinde geniş bir yer çıkıyor. Bu kanyon Dünyanın belli başlı bir kaç kanyonundan biridir. İçerisinde ilerledikçe karşınıza çıkan manzaralar sizleri gerçekten büyüleyecektir.

Doğa fotoğrafçıları ve trekking tutkunları için çok idealdir. Yaklaşık beş yüz metre uzunluğunda yetmiş metre genişliğinde ve yer yer on metre derinliğindedir. Bazı yerlerinde yürürken tek kişinin bile zor geçebileceği yerlerden geçmek zorundasınız.

İlginizi Çekebilir:  Tarihi Dolishane Kilisesi

Kanyon içinde bir çok yılan ve akrep türü bulunmaktadır. Dar yollardan geçerken özellikle dikkat etmek gerekir. Elinizde baton yada bir ağaç dalı ile yürümekte fayda var. Taşlardan geçerken dengenizi sağlayabilirsiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu Nerede?

Artvin-Ardanuç yolunun yaklaşık yirmi beşinci kilometresindedir. Kanyona ise hemen yol kenarında tabelaları ve arabaları gördüğünüzde ulaştığınızı anlayabilirsiniz.

Önceki makaleKaradeniz’de Bulunan Balık Türleri
Sonraki makaleKızılay Gençlik Kampları Yenileniyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here