Ayasofya Orhan Camii – İznik

693
0

Ayasofya Orhan Camii

Bursa’nın kendisini yerleşim olarak pek sevmesem de şehrin geneline dağılan uzak yakın bir çok akrabam bulunmakta. Bu sebeple sık sık Bursa’ya gitmem gerekiyor. Yerleşim ve yaşam alanlarından daha güzel olan bir şey varsa o da Bursa’nın tarihi dokusu. Hemen hemen her yerinde tarihi yapılar, kalıntılar bulmak mümkün.

Yine bir Bursa ziyareti sırasında daha önce görmediğim bir ilçesini gezmek için plan yapıldı. Bu ilçe herkesin çok iyi tanıdığı ve bildiği Şehzadeler Şehri olarak bilinen İznik.

İznik Gölü kıyısında kurulmuş, Orhangazi ilçesi üzerinden ulaşılmaktadır. Eski adı Nikea olan ilçe, eskiden Türkçeleştirme kuralına göre başına is eki alarak İsnikea olmuş. Zamanla halk dilinde kısalarak İznik olmuş.

iznik-gezi-gezginavci-01

Şehzadeler Şehri İznik de bir çok tarihi camiler, hamamlar, kalıntılar bulunmakta. Bunlardan en çok bilinen ve ziyaret edilen olanı ise Ayasofya Orhan Camii sidir. İlçenin dört bir yanı surlar ile çevrelenmiş. Ayasofya ise bu surların tam ortasında bulunmakta. Hristiyanlar için önemli bir yapı. Zamanında Hristiyanların 7.konsül olarak bilinen meclisi burada önemli kararlar alıyormuş. Daha sonra Orhan Gazi burayı camiye çevirmiş.

iznik-gezi-gezginavci-04

2007 yılında restorasyon çalışmaları başlamış. Bu tarihe kadar müze olarak kullanılmış. Restorasyon sırasında yıkılan kısımlar tekrar yapılmış fakat aslına uygun yapılmadığı için defalarca eleştirilmiş. 2011 yılında bayram namazı ile birlikte cami olarak ibadete açılmış.

Büyük bir bahçe içerisinde bulunan Ayasofya Orhan Camii dıştan bakınca kilise gibi görünüyor. Küçük bir minaresi var ve bu minare daha önce çan kulesiymiş. Restorasyon sırasında kapısını camdan yapmışlar. Bu cam kapı bayağı tepki çekmiş.

iznik-gezi-gezginavci-05

Kapıdan içeriye girince yüksek bir platform üzerine geliyorsunuz ve caminin iki yanında boylu boyunca duvarlar ve koridorlar var. Tam orta kısımda geniş bir alanda ibadet kısmı var. Tam karşı tarafta ise kilise den kalan bir kısım bulunmakta. Yan kısımlarda ise çeşitli tarihi kalıntılar var ve korumaya alınmışlar.

İlginizi Çekebilir:  Alaçam Köyü ve Orman Mantarı Hasatı

iznik-gezi-gezginavci-12

Ayasofya Orhan Camii eşsiz bir yapı her noktası çok değerli. İznik ilçesi ise tarihin tam ortasında kalmış. Her metre karesi tarih kokuyor. Bir çok görülmesi gereken yerleri gezdim başka yazılarımda bu kısımları da anlatacağım.

iznik-gezi-gezginavci-07

iznik-gezi-gezginavci-11

iznik-gezi-gezginavci-13

iznik-gezi-gezginavci-16

iznik-gezi-gezginavci-19

Önceki makaleTarihi Evleri ve Yemekleri ile Beypazarı Gezisi
Sonraki makaleAlaçam Köyü ve Orman Mantarı Hasatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here