Balık Avı İçin En İyi Vakit Hangisi?

Tarafından

 

3095

Aslında hakkı ile olta atan bütün balıkçılar için fark etmeyen bir kavramdır. Günün her saatinde rahatlıkla balıkları kandırabilirler.

Peki aklımıza gelen ilk soru: En verimli av sabah suyu zamanı mı yoksa akşam balığında mı olur?

Ustalara yada biraz tecrübesi olan hekese sorduğumuz zaman en verimli saatlerin sabah suyu zamanları olduğunu söylerler ama asıl trofe olan balıkları her zaman akşam saatlerinde almışlardır.

Genelde gittiğim avlar da iki günlük kamplar oldu. Bu kamplarda sabah gün doğumunda çıktığımız av akşam gün batımına kadar sürmekte.

Öğlen yemek için bile fazla zaman ayırmadan gün boyu av peşinde koşmuşuzdur.

Sabah Suyu mu? Yoksa Akşam Avı mı?

Çok nadir yarıda kesip bıraktığımız. Yani bu iki av saatini defalarca tecrübe ettim.

Sabah yaptığımız at-çeklerden aldığımız vuruş sayısı akşam saatlerinde aldığımız vuruş adetinden belirgin şekilde az olmuştur. Vuruş yapan balıklarda orta halli yada küçük balıklar olmuştur.

Ama öğleden sonraki av saatlerinde hem daha çok balık yakalanmakta hem de trofe yada trofeye yakın balıklar denk gelmiştir.

Turna balığı sezon açılışı ile avlanılmaya başlandı. Sezonun ilk aylarında genelde çok nazlı olurlar. Hani derler ya balığın kulağına kar suyu kaçmış. Bu söylem turna balığında ters etki yapmakta sanırım.

Avlak Seçimi

En verimli avlaklar bile olsa bu sezon iki defa av yaptım; ama yakalanan turna balıklarının yüzde sekseni limit altı bebek balıklar oldu.

Limit altı balıkları aynen suya geri iade ettik ama boyundan büyük sahtelere saldıran yaramaz balıklar genelde ölümcül yaralar almakta.

Bu balıkları mecburen almak zorunda kaldık. Yaramaz turna balıkları genel olarak sabah suyunda oltamıza geldi. Öğleden sonra ve akşam avında limitleri aşabildik ancak.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?

Sabah suyu yada akşam avı hangisi olursa olsun aslında şuan turna balığı için biraz erken. Bir yada iki ay sonra erişkin turna balıklarını yakalamamız daha kolay olacaktır.

Limitlere ve sirkülere lütfen dikkat edelim. Torunlarımız değil çocuklarımıza bile avlanabilecekleri balıklar bırakabilirsek hatta daha temiz ve verimli avlaklar bırakabilirsek ne mutlu bize.

  • ETİKETLER
  • Balık Avı
  • Kamp
  • Olta
  • Sabah Suyu
  • Turna Balığı