Aslında hakkı ile olta atan bütün balıkçılar için fark etmeyen bir kavramdır. Günün her saatinde rahatlıkla balıkları kandırabilirler.

Peki aklımıza gelen ilk soru: Sabah Suyu mu? Akşam Avı mı?

Sorduğumuz zaman en verimli saatlerin sabah saatleri olduğunu söylerler ama asıl trofe olan balıkları her zaman akşam saatlerinde almışlardır.

Genelde gittiğim avlar da iki günlük kamplar oldu. Bu kamplarda sabah gün doğumunda çıktığımız av akşam gün batımına kadar sürmekte.

Sabah Suyu mu? Yoksa Akşam Avı mı?

Çok nadir yarıda kesip bıraktığımız. Yani bu iki av saatini defalarca tecrübe ettim.

Sabah yaptığımız at-çeklerden aldığımız vuruş sayısı akşam saatlerinde aldığımız vuruş adetinden belirgin şekilde az olmuştur. Vuruş yapan balıklarda orta halli yada küçük balıklar olmuştur.

Ama öğleden sonraki av saatlerinde hem daha çok balık yakalanmakta hem de trofe yada trofeye yakın balıklar denk gelmiştir.

Turna balığı sezon açılışı ile avlanılmaya başlandı. Sezonun ilk aylarında genelde çok nazlı olurlar. Hani derler ya balığın kulağına kar suyu kaçmış. Bu söylem turna balığında ters etki yapmakta sanırım.

Avlak Seçimi

En verimli avlaklar bile olsa bu sezon iki defa av yaptım; ama yakalanan turna balıklarının yüzde sekseni limit altı bebek balıklar oldu.

Limit altı balıkları aynen suya geri iade ettik ama boyundan büyük sahtelere saldıran yaramaz balıklar genelde ölümcül yaralar almakta.

Bu balıkları mecburen almak zorunda kaldık. Yaramaz turna balıkları genel olarak sabah suyunda oltamıza geldi. Öğleden sonra ve akşam avında limitleri aşabildik ancak.

Sabah suyu yada akşam avı hangisi olursa olsun aslında şuan turna balığı için biraz erken. Bir yada iki ay sonra erişkin turna balıklarını yakalamamız daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  2016 Yılının En İyi 5 Balıkçılık Blogu

Limitlere ve sirkülere lütfen dikkat edelim. Torunlarımız değil çocuklarımıza bile avlanabilecekleri balıklar bırakabilirsek hatta daha temiz ve verimli avlaklar bırakabilirsek ne mutlu bize.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here