Balık Avı Kampı Nasıl Olmalıdır?

1673
0

Günü birlik balık avlarından daha zevkli olanı bir kaç günlük balık avlarıdır. Sabah gittim akşam döndüm sadece balık avı keyfi yaşatır.

Ama gittiğin balık avında kamp kurarsan yaşamış olduğun balık avından fazla gece kampta yaşamış olduğun atmosfer iki kat keyif verir avcıya.

Benim tercihim bir gece yada iki gece kamp ile yapılan balık avlarıdır.

Kamp yaptığın arkadaşların kafa dengi uyumlu insanlar olunca yediğin yemek, tuttuğun balık, muhabbet, sohbet en güzel anlar olur.

Yılların tecrübesi ile balık avı kampına giderken yanımızda olması gereken malzemeleri sıraladım kendime göre.

Neymiş bunlar göz atalım birlikte.

Balıkçı Dostları

Her kampta olmazsa olmazdır. Birbirlerinin eksiklerini tamamlar her birinin belli başlı görevleri olur. Biri yemek hazırlarken diğeri ateş yakar, başka biri bulaşık yıkar, birisi de yan gelir yatar. Her balık kampında aynı dağılıma benzeyen görevlendirme olur.

Her ne görevi olursa olsun yine de birbirleri ile uyumluluk çok önemlidir. Böyle olunca balık avına yatılı gittiğin zaman müthiş zevk alırsın. En güzel sayı her zaman üç yada dört kişi olmalıdır.

Balık Malzemeleri

Tabi balık avına gidiyorsun yanında en kötü bir set avlayacağın balığa göre olta seti olmalı. Genelde balık avcıları gruplaşmış durumdalar. Sorunca ben sazancıyım, ben turnacıyım, ben levrekçiyim yada ben deniz balığı seviyorum derler.

Benim gibi avcılar ise her türlü balık avına uyum sağlarlar. Her cins için ayrı setlerim ve malzemelerim vardır.

Bazen aynı avlakta bir kaç cins balık avlandığı için bir kaç set balık balık malzemesi yanımda bulundururum. Duruma göre avlanma şeklini değiştirebilirim. Ama tatlı suda en keyif aldığım avlar turna balığı avıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Olta Takımını Seçmeliyim?

Kamp Malzemeleri

Balık avı kampları genelde yaz aylarında olduğu için kullanacağınız çadır, uyku tulumu ve mat gibi malzemelerin çok soğuk havalara dayanıklı olmasına gerek yoktur.

Benim kullandığım malzemeler en fazla +5 dereceye dayanıklıdır. Daha soğuk havalarda kullanmaya gerek duyacağım çadır, tulum ve mata hiç ihtiyaç duymadım.

Kullandığınız çadırın ise su geçirmez malzemeden imal edilmiş özelliklere sahip olması çok önemli. Ne kadar soğuk havalarda kullanıma ihtiyaç olmasa da kesinlikle yağmurlu havalara denk gelmemiz çok büyük bir ihtimaldir.

Mutfak Ekipmanları

Öğünlerde kolay yemek pişirmek için genelde küçük bir piknik tüpü her zaman yanımızda bulunur. Piknik tüpü olmadığı zamanlarda Pratik Odun Ocağı Nasıl Yapılır? yazısında yazmış olduğum yöntemi deneyebilirsiniz. Her ihtimale karşı mangal malzemeleri yanımızda olmalıdır.

Hızlı şekilde tavuk ızgara yapabiliriz. Kahvaltılıklar olmalıdır yanımızda. Yağ, tuz, şeker, yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık ve çay vb. Küçük bir tencere, tava, çatal, bıçak, kaşık olmalı.

İlginizi Çekebilir:  Kamp Mutfağında Neler Olmalıdır?

Balık avı kampında ihtiyaçlar kişiye göre değişiklik gösterebilir. Sıralamış olduğum ihtiyaçlar yıllardır kamplarda kullanmış olduğum ve olmazsa olmazlar listesi. Sizinde bunlara eklemek istediğiniz olmazsa olmazınız varsa lütfen yorum olarak belirtin.

Önceki makaleHatila Vadisi Milli Parkı
Sonraki makaleKesikköprü Barajı Turna Balığı Avı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here