Balık Avı Malzemelerini Evde Nasıl Yaparız?

0
2505

İnsan oğlunun sahip olduğu en güzel en zevkli uğraşlardan biri amatör olta balıkçılığıdır. Olta ile balık avı için çok çeşitli ürünler, malzemeler bulunmaktadır.

Bu malzemelere bazen çok para vererek ulaşırız bazen de oldukça ucuza mal ederek çok güzel ve zevkli avlar yapar hoşça vakit geçiririz.

Bu malzemeleri dükkanlardan ve yine online alışveriş sitelerinden temin ederiz genellikle. Nedeni ise popüler ürünlere hızlıca ulaşabilmemiz. Peki bu kadar çeşitli ürünleri neden kendimiz evde daha ucuza ve zevkimize göre basitçe kendimiz yapmıyoruz?

Pekala yapabiliriz ve şimdi sizlere bir kaç örnek el yapımı ürün hakkında tek tek bilgi vereceğim. Hatta konuyu daha da geliştirerek özel bir bölüm açmayı düşünüyorum. Şimdilik bu fikirler umarım işinize yarayabilir.

Silikon Yemler

Günümüz de olta balıkçıların en çok tercih ettiği sahte yem çeşitlerindendir silikon yemler. Hem ucuzdur hem de çeşitleri çok fazladır. Balık malzemesi satıcılarının vitrinlerinde rengarenk dizilmişlerdir. Peki bu kadar popüler bir ürünü kendimiz nasıl yapabiliriz? Bu soruyu cevaplamadan önce silikon yemler ile ilgili yazmış olduğum diğer bir yazımı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?

 

Maket Yemler

Maket yemleri görünce adamlar bunu nasıl yapmışta böyle yüzebiliyor sorusunu kendime çok sormuşumdur. Önemli imalatçılar var Dünya piyasalarında. Bir rivayete göre Türkiye pazarı bu konuda çok gelişmiş ve dünya devleri ülkemizde büyük rekabet içindeymişler. Neyse maket yem yapmanın inceliklerini merak ediyorsanız bu bölüm tam size göre. Bu maket yemler yazısına da bir göz atın derim ama 🙂

İlginizi Çekebilir:  Sahte Yemler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Döküm Yemler

Eskiden metal kaşıklar ile balık avlayanların sayısı bayağı fazla idi. Malzeme kutularında boy boy renk renk kaşıklar olurdu. Büyük balık trofe balık yakalayan birine sorduğumuz zaman hep kaşıkla aldım derdi. Şimdi o kadar popüler değiller. Bu eski olta balıkçıları da artık kendilerini yeni ürünlere teslim etmiş vaziyetteler. Sahte yemler ile ilgili detaylı yazımı okuyabilirsiniz öncelikle.

Sazan Yemi

Genellikle olta balıkçıları avlanılan balık türüne göre gruplanmıştır ve balığa göre ürünleri hazırlanma şekilleri farklıdır. Sazan yemi elde karılmış hamur olabilir, haşlanmış mısır olabilir, küspe denilen çeşitli tahılların karışımı ile yapılabilir yada boili olarak adlandırılan çeşitli tatlandırıcılar ile zenginleştirilmiş çeşitli büyüklüklerde hazırlanmış toplardır.

İngiliz sazan balığı avcılarının en çok tercih ettiği yemleri incelemek için İngilizlerin En Çok tercih Ettiği Sazan Yemi yazısına bir göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İngilizlerin En Çok Kullandığı Sazan Yemleme Teknikleri Nelerdir?

Süngerden Hazırlanmış Maket Yemler

Eldeki malzemelerden hazırlayabileceğimiz bir çok balık malzemesi vardır. Bunlardan biri de köpük süngerlerden yapılan sudaki aksiyonu bol, renkli, istenilen boyutta olabilecek fırdöndülü maket yemlerdir.

Mantarlı Takımlar

Tatlısu kefali ve sazan balığı avlarında çok fazla kullanılan avlanma yöntemlerinden biridir mantarlı takımlar. Bu kadar çok kullanılan bir yöntem için kendi hazırlamış olduğunuz malzemeleri kullanmak çok zevkli olacaktır.

  • TAGS
  • Balık Avı
  • Balık Avı Malzemeleri
  • balık malzemeleri
  • nasıl yapılır
  • Olta
  • Sazan Yemleme Teknikleri
  • Silikon Yem
  • Yem Hazırlama Malzemeleri