Balık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?

4086
0

Yılın belli zamanlarında yada hava durumunun belli faktörlere göre olduğu zaman balık avı için en uygun zamanlar olabilmektedir.

Rüzgar, hava basıncı, güneş ve yağmur durumuna göre balık avı durumu farklılık gösterebilir.

Fakat balığın avına saldırması için en önemli etken su sıcaklığıdır. Su sıcaklıkları arasındaki değişim av için büyük düşüşlere neden olabilmektedir.

Suyun soğuk olduğu zamanlar balık avı için bekleme zamanıdır. Ani ısınmalar yada ani soğumalar balık avı için en verimsiz durumlardır.

Fakat kademeli olarak ısınan sular avcılık için artık en güzel etkiyi göstermeye başlar.

Yakalama oranı çok yüksek olmasa da balığın yeme saldırma oranı gözle görülür şekilde artar.

Hava Şartları Çok Önemli

Su sıcaklığından başka suyun görüntüsü ve rengi de çok önemlidir. Temiz ve saydam olan avlaklar da avlanma şansı daha fazladır.

Ayrıca hafif bir rüzgarın neden olduğu suyun üstündeki kırılmalar sahte yemleri cezbedici özelliğini ve balık avı verimini arttırır. Bulanık ve temiz olmayan avlaklarda balık avı potansiyeli düşüktür.

Su seviyesindeki ani düşüş yada ani yükselmeler balık yataklarında yapacağı değişiklik nedeni ile av verimini düşürür.

Su Seviyesi

Yüksek su seviyesi olan avlaklar trofe avlar için her zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Düşük su seviyeleri ise normal boyuttaki avlar yapılma şansını arttırır.

Balıklar su rezervlerindeki ani yükseklik değişimlerini sevmezler ve bir kaç gün süre ile verimsiz avlar ortaya çıkar.

Dünya üzerindeki atmosferik basınçta balık avını çok etkiler. Eğer barometre mükemmel bir hava gösteriyor ise balık avı ihtimali düşük olacaktır.

Fırtına ile yağmur arasında bir hava bekleniyorsa buda verimi düşürecektir.

İyi bir balık avı için barometrenin yağmur ve temiz bir hava arasında göstermesi en uygun zamandır. Balık yakalama oranı en yüksek havadır. Hava basıncın da keskin bir düşüş var ise o zaman malzemeleri toparlayıp eve dönme vakti gelmiş demektir.

İlginizi Çekebilir:  Jigging Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri

Rüzgarlı Hava

Çok sert rüzgarlı havalar da balık avı için çok elverişli değildir. Rüzgarın yön değiştirmesi de. En uygun rüzgar çok hafif bir esintinin olduğu zamanlardır.

Güneşin en tepede olduğu saatler çok elverişli değildir. Sabah erken saatler ve akşam balığı balık avı için en uygun saatlerdir. Bu konu ile ilgili yazmış olduğum Sabah Suyu mu? Akşam Balığı mı? yazıma göz atabilirsiniz.

Önceki makaleSomon Balığı Avı
Sonraki makaleBalıklar Sahte Yemleri Nasıl Görür?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here