Afrodisias Antik Kenti Hangi Ilimizdedir?

Afrodisias antik adıyla Aphrodisias Antik Kenti, Türkiye’de Ege Bölgesinde, Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alan antik bir kenttir. Afrodisias (Aphrodisias) Antik Kenti, Antik Yunan ve Roma dönemlerinin en ihtişamlı örneklerindendir.
Aydın iliAydın ili Aydın 37°K 27°D koordinatlarında yer alır. Aydın ilinin yüzölçümü 8.116 km2’dir. Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri, batısında Ege Denizi yer alır. https://tr.wikipedia.org › wiki › Aydın, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, Menderes (Meander) Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz (Morsynus) Çayı’nın oluşturduğu bereketli vadide, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır.

Afrodisias kime ait?

Aphrodisias’ta ilk kazılar 1904-1905 yıllarında Paul Gaudin tarafından yapılmıştır.

Afrodisias Hangi medeniyet?

Afrodisias Antik Kenti Tarihi

2 yy’da Roma İmparatorluğu tarafından verilmiştir. Ticaretten sanata kadar pek çok önemli merkez olarak kullanılmış bu tarihi Kent, özellikle Roma İmparatorluğu döneminde altın çağını yaşamıştır.

Afrodisias neden önemli?

Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alır. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan Aphrodisias özellikle Roma çağında Aphrodithe tapınımı ile ünlenmiş antik bir kent olup, günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir.

Afrodisias ne zaman bulundu?

1958 yılında Ara Güler tarafından keşfedilen Afrodisias ile beraber Türkiye’nin Dünya Mirası Listesi’ndeki varlık sayısı 17 oldu BBC Türkçe’nin haberine göre, Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41.

Afrodisias ismi nereden gelir?

Adından da anlaşılacağı gibi aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodit’e adanmıştır ve Aphrodite’in yeri ve yöresi anlamına gelmektedir. Tanrıça Aphrodite adına kutsal törenler yapılan Aphrodisias kenti, antik çağın önde gelen mimarlık, sanat, heykeltıraşlık ve tapınım merkeziydi.

See also:  Kuaförlerin Tatil Günü Ne Zaman?

Hierapolis hangi bölgede?

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışılır.

Afrodisias Antik Kenti ne zaman Unesco?

Bu özellikleri nedeniyle, Afrodisias Antik Kenti yaklaşık 2-3 km. kuzeydoğusunda bulunan antik mermer ocakları ile birlikte 2017 yılında Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir.

Sultanhisar Nysa antik kenti nerede?

Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Yara Polis antik Kenti nerede?

Denizli’nin 17 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

Afrodisias Antik Kenti açık mı?

Aphrodisias antik kenti ziyarete haftanın 7 günü açıktır.

Sard şehri nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Ara Güler nereyi buldu?

1958 yılında Aydın’ın Geyre İlçesi’nde bir baraj açılışına giden Ara Güler’in keşfettiği Aphrodisias Antik Kenti bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ara Güler çektiği fotoğrafları Times’a gönderir. Bu yolla dünya basınına dağıtılan Aphrodisias Antik Kentinin fotoğrafları bir anda büyük yankı uyandırır.

Zeugma Antik Şehri nerede?

Günümüzde. Zeugma, Gaziantep ilinin Nizip ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan Belkıs Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.