Ağrı Dağı Nasıl Yazılır?

Doğru kullanımı Ağrı Dağı şeklinde olmalıdır. Doğru yazımı: Ağrı Dağ’ı (Yanlış kullanım) Ağrı Dağı ✓ (Doğru kullanım) Cümle içinde örnek kullanım: Ağrı Dağı, 5.137 metrelik rakamıyla, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Diğer Doğru Yazımlar.
Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Dicle Irmağı vb.

Ağrı Dağı kesme işaretiyle ayrılır mı?

Doğru kullanımı Ağrı Dağı şeklinde olmalıdır.

Nemrut dağı nasıl yazılır TDK?

İsim tamlaması kalıbında olup da birleşik kelime hâline gelmemiş olan coğrafi isimlerin ikinci kelimeleri küçük yazılır: Toros dağları, Nilüfer çayı, Çoruh nehri, Kadirli ilçesi, Nemrut dağı, Marmara denizi, İstanbul şehri, Konya ili, Etimesgut ilçesi, Taflan köyü vb.

Toros dağları nasıl yazılır TDK?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle toros dağları şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Toros Dağları şeklinde olmalıdır.

Van Kalesi nasıl yazılır?

Saray, köşk, han, kale, köprü, kule, anıt vb. yapı adlarının bütün kelimeleri büyük harfle başlar: Dolmabahçe Sarayı, İshakpaşa Sarayı, Çankaya Köşkü, Horozlu Han, Ankara Kalesi, Alanya Kalesi, Galata Köprüsü, Mostar Köprüsü, Beyazıt Kulesi, Zafer Abidesi, Bilge Kağan Anıtı vb.

Kesme işaretiyle ayrılır mı?

Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk’üm, Türkiye’mizin, Fatih Sultan Mehmet’e, Muhibbi’nin, Gül Baba’ya, Sultan Ana’nın, Mehmet Emin Yurdakul’dan, Kâzım Karabekir’i, Yunus Emre’yi, Ziya Gökalp’tan, Refik Halit Karay’mış, Ahmet Cevat Emre’dir, Namık

Buymuş nasıl yazılır?

“elalem”in türk dil kurumu’na göre doğru yazılışı buymuş.

Güneş büyük harfle mi?

Güneş, dünya ve ay

Astronomik bağlamlarda, Ay, güneş veya dünya gibi büyük harfle yazılmalıdır, çünkü bu öğelere ilgili nesnelerin tanımlayıcı adları olarak atıfta bulunuyoruz. Bununla birlikte, yıldızların kendilerine veya türev veya metaforik kullanımlara atıfta bulunduğumuzda bu öğeleri küçük harfle yazıyoruz.

See also:  Şubat Tatil Ne Zaman?

Konya Ovası nasıl yazılır TDK?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Konya Ovasının şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Konya Ovası’nın şeklinde olmalıdır.

Akdeniz dağları nasıl yazılır?

*Toros dağları Akdeniz’dedir. Yukarıdaki cümlede ‘dağ’ sözcüğü özel isme (Toros) dahil olmadığı için küçük yazılır. Özel ismin önündeki dağ sözcüğünü çıkarttığımızda Torosların tek başına yer adını karşıladığını görürüz.Öyleyse ‘dağ’ sözcüğü özel isme dahil değildir ve küçük harfle başlatılmalıdır.

Izmirliye nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle İzmir’li şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı İzmirli şeklinde olmalıdır.

Alp dağlarına nasıl yazılır?

Alp Dağları, özel bir isim olduğundan bu isim tamlaması içerisindeki kelimelerin ilk harfleri büyük yazılır. Ayrıca çoğul ekinden sonra iyelik eki geldiğinden tamlamaya gelen ekler de ayrı yazılmalıdır: Alp Dağları’na vb.

Ankara Kalesi’ne nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle ankara kalesi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ankara Kalesi şeklinde olmalıdır.

Öğretmen yazarken Ö büyük mü?

Meslek ve saygı bildiren sözcükler özel isimle birlikte kullanılmışsa büyük.özel isim olmadan kullanılmışsa küçük harfle başlar.

Gün doğumu nasıl yazılır TDK?

“Gün doğumu mu?” yoksa “Gündoğumu mu?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Gündoğumu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Gün doğumu şeklinde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.