Antandros Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Antandros Antik Kenti Nasıl Gidilir? Balıkesir il merkezine yaklaşık 115 km uzaklığında bulunan Alınoluk Beldesine şahsi aracınızla bir saat yolculuktan sonra Edremit ilçesine burada 8 km sonra Akçay ’a, Akçay’dan sonra da 17 km daha devam ettiğinizde Altınoluk ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antandros nerede?

Antandros Antik Kenti, Edremit’in Altınoluk Mahallesi’ne 2 km. uzaklıkta yer alan önemli bir Troas kentidir. Mysia ile Troas arasında uzanan yolu kontrol eden stratejik bir konumda yer alan Antandros’un kuruluşu, bazı antik yazarlara göre Troia Savaşı’nın öncesine kadar uzanmaktadır.

Antandros Antik Kenti nedir?

Antandros Balıkesirin, Edremit ilçesine bağlıAltınoluk Mahallesi’ne 2 km. uzaklıkta yer alan önemli bir Troas kentidir. Altınoluk beldesi yakınlarındaki mozaikleriyle ünlü antik şehir. Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarından yer almaktadır. Kentteki arkeolojik buluntular MÖ 7-8. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Daskyleion antik kenti nerede?

Balıkesir. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan ve Anadolu’da hüküm sürmüş birçok medeniyetten izlere ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Kenti’nin tarihi destek duvarları gün ışığına çıkarılarak kazı envanterine kazandırılıyor.

Adramytteion nerede?

Adramytteion günümüzde, Balıkesir ili, Burhaniye İlçesi, Ören Mahallesi içinde, Karataş Tepesi mevkiinde, Ören yerleşmeşini oluşturan yazliklar altında yer almaktadır.

Assos antik kent neresi?

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur.

Antik Ida Dağı hangi antik şehirde?

Antandros Antik Kenti, Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi’nin 4 kilometre doğusunda, İda Dağı (Kazdağı) eteklerinde, Pelasglar tarafından kurulmuştur.

Kyzikos nerede?

Kyzıkos Antik Kenti – Balıkesir. Kyzikos, Kapıdağ eteklerinde Bandırma- Erdek karayolunun geçtiği yerde kurulmuştur. Yöre tarihi, Kurt Bittel tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Neolitik (M.Ö.

See also:  15 Tatil Hangi Ayda 2022?

Antik kenti nerede?

Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Çanakkale, Burdur, Adana, Nevşehir, Adıyaman, Kars ve Bitlis gibi Türkiye’nin pek çok şehrinde yer alan antik kentler ile ören yerleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Antik kentlerimiz nelerdir?

 • Aigai Antik Kenti, Manisa. Aigai Antik Kenti.
 • Aizanoi Antik Kenti, Kütahya. Aizanoi Antik Kenti.
 • Aktopraklık Höyük, Bursa. Aktopraklık Höyük.
 • Alacahöyük, Çorum. Alacahöyük.
 • Anavarza Antik Kenti, Adana.
 • Anemurium Antik Kenti, Mersin.
 • Ani Ören Yeri, Kars.
 • Antandros Antik Kenti, Balıkesir.
 • Misya nereye bağlı?

  Misya (Mysia), Antik Çağ’da Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan ve günümüzde yaklaşık olarak Bandırma, Erdek, Balıkesir, ilinin tümünü, Manisa, İzmir, Kütahya, Bursa, Çanakkale illerinin bir kısmını kapsayan bölge ve çevrenin adıdır.

  Daskyleion mezar stelleri nerede?

  Ekrem Akurgal’ın yapmış olduğu araştırmalar sırasında Hisartepe’nin güney yamacında yüzeyde bir stel parçası ele geçmiştir. Ve bu stel Hisartepe Steli olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde korunmaktadır.

  Kuş Gölü nerededir?

  Manyas Kuşgölü, tamamı idari olarak Balıkesir ilinin Bandırma ilçesi sınırlarında yer alan tektonik göl. Göl, Marmara Denizi’nin güneyinde, Uludağ ile Biga Yarımadası arasında uzanan bir çöküntü alanında yer almaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.