Blaundus Antik Kenti Ne Amaçla Yapılmıştır?

Blaundus Antik Kenti Uşak’ın Ulubey ilçesinin Sülümenli köyü sınırları içerisinde bulunan Antik Kent, Büyük İskender’in Anadolu Seferleri döneminde Makedon askerler tarafından kurulmuş bir kent olduğu düşünülmektedir. Kentte yaşayan halkın kendilerine Makedon Blaundus adı verdikleri anlaşılmıştır.
MÖ 334’te Makedonyalılar tarafından kurulan antik kent Lidya bölgesinde Frigya sınırına yakın bir bölgededir. Bergama Krallığı döneminde askeri bir şehir olan yerleşim, Roma ve Bizans dönemlerinde de stratejik önemdeki konumunu korumuştur.

Blaundus antik kenti kim yaptı?

Derece sit alanı olarak tescil edilmiştir. Blaundus; Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş, şehir halkının kendilerine Makedonyalı Blaundus adının verdiği söylenmektedir.

Blaundus Antik Kenti Uşak arası kaç km?

Blaundus Antik Kenti nerede? Antik Kent, Uşak’ın Ulubey ilçesindeki Sülümenli köyü içerisinde yer almakta. Uşak il merkezine uzaklığı yaklaşık 40 kilometre.

Pepuza antik kenti nerede?

Pepouza Antik Kenti – Uşak.

Ceres Tapınağı nerede?

Ceres Tapınağı (Demeter Tapınağı) ve Blaundus antik kenti

Etrafı portikoyla çevrilmiş olarak 38 metre x 63 metre ölçülerindedir. Bu Blaundus antik kentindeki iki bilinen tapınağından biridir. Ceres tapınağını gezerken CERES yazılı ve tanrıça Demeter (Ceres) betimli bloklarını görebilirsiniz.

Karahallı ilçemiz sınırlarında bulunan antik Pepuza kenti halkı Hristiyanlığın hangi mezhebine mensuptu?

Frigya topraklarında yer alan Pepuza kentini önemli kılan, Hristiyanlığın kayıp mezheplerinden biri olan Montanizm tarikatının burada doğmuş ve İtalya’dan kuzey Afrikaya’ya kadar yayılmış olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.