Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede?

Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti, Konya’nın Çumra İlçesi sınırlarında olup, ilçenin 10 km. doğusunda yer almaktadır. Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır.

Çatalhöyük neresidir?

Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede? Konya’nın 52 kilometre güneydoğusunda, Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Çumra İlçesi’nin 11 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

Konya Çatalhöyük Mezolitik mi?

Çatalhöyük, Orta Anadolu’da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş, çok geniş bir Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir.

Çatalhöyük ucretli mi?

Girişin tamamen ücretsiz olduğu Çatalhöyük’ü ziyaret etmemek için bahaneniz yok. Çatalhöyük ve çevresinde ne yazık ki sesli rehberlik, müze mağazası, otomat ya da kafe gibi ek imkanlar yok.

Çatalhöyük Antik Kentine nasıl gidilir?

Araçsız gelenler için Çatalhöyük’e gitmek için en uygun yol:

 1. Konya merkezdeki minibüsler ile eski garaja gitmek.
 2. Buradan her yarım saatte bir kalkan Çumra minibüslerine binerek 40 dakikalık bir yolculukla Çumra’ya ulaşmak.

Çatalhöyük neyin kanıtıdır?

6.200 ve 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait kültürel özellikler göstermektedir. Bu özellikleriyle Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır.

Çatalhöyük köy mü kent mi?

Konya ilinin Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük, 1958 tarihinde keşfedilmiştir. Çeşitli aralıklarla yapılan bilimsel kazılar günümüzde de kapsamlı olarak devam etmektedir. Olağan dışı sanatıyla hayranlık uyandıran Neolitik Kent Çatalhöyük’te ilk buluntular MÖ 7400 yıllarına tarihlenmektedir.

Çatalhöyük Çorum’da mı?

Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan, Anadolu’da ilk kentleşme modellerinden olan ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Çatalhöyük, 9 bin yıl öncesinde insanların yaşayış biçimleri hakkında ipuçları veriyor.

See also:  Palmira Kenti Nerede?

Çayönü ve Çatalhöyük hangi çağa ait?

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde neolitik devrin izlerini taşıyan Çayönü Höyüğü, arkeolojik kazılarla tarihe ışık tutuyor. Göçebelikten yerleşik yaşama geçilip tarıma ilk başlanılan yerler arasında bulunan Çayönü Höyüğü, ilgi uyandırıyor.

Çatalhöyük evleri neden farklı?

Cevap: Evlerin birbirine bitişik olarak yapılması ve evlere girişlerin taşınabilir merdivenlerle damdan gerçekleşmesi, insanları vahşi hayvanların ve başka insan topluluklarının saldırılarına karşı korumak içindir.

Çatalhöyük nasıl bir yer?

Dünyanın en eski yerleşimlerinden olan bu yerlerin sakinleri dünyanın ilk tarımcı topluluklarından olma özelliğini de taşımaktalar. Bu höyüklerde yaşam tahmini 1.400 yıl boyunca sürmüş. Evler üst üste inşa ederek katmanlar haline getirmişler ve evlere giriş çatılardan giriş sağlanmış.

Çatalhöyük özellikleri nelerdir?

10 Maddede Neolitik Yerleşim Çatalhöyük’ü Anlamak

 • Dönemin en kalabalık yerleşimi.
 • Mezopotamya dışında büyük bir yerleşim.
 • Neolitik ve Kalkolitik Dönem tabakaları
 • Çatalhöyük ev düzenleri.
 • Ölülerle beraber yaşam.
 • Sanat ile içiçe.
 • Evlerde yer alan boğa başları
 • Çok sayıda figürin.
 • Çatalhöyük evlerinin girişi neden üsttedir?

  Evlerin kapıları yok. Daha güvenli olsun diye, tahta bir merdivenle damdaki delikten içeri girilip, çıkılıyor. Çünkü 9 bin önce bataklık ve ormanlık Konya Ovası’da, leopar yaşıyor, arslan yaşıyor. Ortaya çıkartılan duvar süslemelerinden biliyoruz bunu.

  Çatalhöyük gezilebilir mi?

  Çatalhöyük Neolitik Kenti Ziyaret Saatleri

  Müzenin tatil günü bulunmuyor ve haftanın her günü ziyarete açık.

  Alacahöyük nereye bağlı?

  Alacahöyük, Çorum’un Alaca ilçesinin 15 km kuzeybatısındaki Hüyük köyündeki bir höyüktür. Bu höyükte dört ayrı kültür evresinden kalma 15 yerleşim ya da yapı katı saptanmıştır.

  Efes Antik Kenti nerede?

  Efes (Eski Yunanca: Ἔφεσος Ephesos, sonuçta Hititçe Apasa’dan türemiş olabilir), Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.