Daskyleion Antik Kenti Nasil Gidilir?

Nasıl Gidilir: Bandırma’nın 30 kilometre güneyinde herkes tarafından bilinen Kuş Cenneti’ne çok yakın Ergili Köyü’nün 2 kilometre doğusunda Kuş Gölü’ nün güney-doğu ucunda yer almaktadır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Daskyleion mezar stelleri nerede?

Ekrem Akurgal’ın yapmış olduğu araştırmalar sırasında Hisartepe’nin güney yamacında yüzeyde bir stel parçası ele geçmiştir. Ve bu stel Hisartepe Steli olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde korunmaktadır.

Daskyleion antik kenti nerede?

Balıkesir. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan ve Anadolu’da hüküm sürmüş birçok medeniyetten izlere ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Kenti’nin tarihi destek duvarları gün ışığına çıkarılarak kazı envanterine kazandırılıyor.

Kyzikos nerede?

Kyzıkos Antik Kenti – Balıkesir. Kyzikos, Kapıdağ eteklerinde Bandırma- Erdek karayolunun geçtiği yerde kurulmuştur. Yöre tarihi, Kurt Bittel tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Neolitik (M.Ö.

Misya nereye bağlı?

Misya (Mysia), Antik Çağ’da Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan ve günümüzde yaklaşık olarak Bandırma, Erdek, Balıkesir, ilinin tümünü, Manisa, İzmir, Kütahya, Bursa, Çanakkale illerinin bir kısmını kapsayan bölge ve çevrenin adıdır.

Antik kenti nerede?

Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Çanakkale, Burdur, Adana, Nevşehir, Adıyaman, Kars ve Bitlis gibi Türkiye’nin pek çok şehrinde yer alan antik kentler ile ören yerleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Kuş Gölü nerededir?

Manyas Kuşgölü, tamamı idari olarak Balıkesir ilinin Bandırma ilçesi sınırlarında yer alan tektonik göl. Göl, Marmara Denizi’nin güneyinde, Uludağ ile Biga Yarımadası arasında uzanan bir çöküntü alanında yer almaktadır.

Antik kentlerimiz nelerdir?

 • Aigai Antik Kenti, Manisa. Aigai Antik Kenti.
 • Aizanoi Antik Kenti, Kütahya. Aizanoi Antik Kenti.
 • Aktopraklık Höyük, Bursa. Aktopraklık Höyük.
 • Alacahöyük, Çorum. Alacahöyük.
 • Anavarza Antik Kenti, Adana.
 • Anemurium Antik Kenti, Mersin.
 • Ani Ören Yeri, Kars.
 • Antandros Antik Kenti, Balıkesir.
 • See also:  Sömestre Tatil Ne Zaman?

  Kapı Dağ nerede?

  Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla ana karaya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olan Marmara Denizi içindeki yarımadadır.

  Mysia Kyzikos nedir?

  Kyzikos, günümüz Marmara Bölgesi’nde Balıkesir İli sınırları içinde, Marmara Denizi kıyısında, çok eski adı Arteka olan Erdek ilçesi yakınlarında bulunan, bir antik çağ kenti. Eskiden Türkler bu kentin kalıntılarına “Belkıs Sarayı” diyordu.

  Cyzicus neresi?

  Kizikos (Grekçe: Κύζικος), günümüz Erdek ilçesi yakınlarında, Marmara Denizi kıyısındaki Misya antik kentidir. Eskiden Arteka adını taşıyan kentin kalıntılarına Türkler Belkıs Sarayı diyordu.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.