Dülük Antik Kenti Nerede?

Dülük Antik Kenti Nerede? Dülük Antik Kenti Gaziantep ilinin 10km kuzeyinde, Keber Tepesi’nin çevresinde ve eteklerinde yer almaktadır. Antik dönemde güney, kuzey, doğu ve batıdan uzanan ticaret yollarının kesiştiği bir kavşak noktadadır. Aynı zamanda İpek Yolu güzergâhındadır.
Gaziantep’in 10 km kuzeybatısında bulunan Dülük Antik Kenti, tarihte oldukça önemli bir yere sahiptir ve dönemin İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Antik kent ve çevresindeki bulgulara göre bölgenin tarihi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır.

Gaziantep Dülük Antik Kenti nerede?

Dülük Antik Kenti Gaziantep kent merkezinin 10 kilometre kuzeyinde yer alan, bilinen ilk yerleşimi 600 bin yıl öncesine tarihlenen Dülük, “Antik Kent” ve “Kutsal Alan” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Antik yerleşim, Dülük Köyü’nün kuzey bitişiğindeki Keber Tepesi ve çevresinde toprak altındadır.

Dülük Baba Türbesi nerede?

Dülükbaba Türbesi şehrin kuzeyinde, Adana asfaltının doğusunda kendi adıyla anılan tepenin üzerindedir. Dülükbaba’yı diğer evliyalardan ayıran özellik, rivayete göre evlenmek isteyen bekar erkeklere yardımcı olmasıdır. Dülükbaba Antep’in Müslümanlar tarafından fethinde şehit düşmüş bir şahıstır. Asıl adı Davud’dur.

Dülük Antik Kenti nasıl gidilir?

Dülük Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Gaziantep şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede olan Antik kente merkezden kalkan şehir içi otobüslerini kullanarak veya özel aracınızla Dülük tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz.

Dülük Antik Kenti açık mı?

Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserler burada ziyaretçilere sergilenmektedir. Müzede bulunan en önemli eser dünyaca bilinen “Çingene Kızı” mozaiğidir. Ayrıca müzeyi ziyaret edenlere özel hediyelik eşyalar satan bir de dükkân bulunmaktadır. Müze haftanın her günü ziyaretçiye açıktır.

Dülük Şarklı Mağarası nerede?

Gaziantep’in 10 km kuzeyinde, Dülük Köyü’nün yakınındaki vadi yamacında, Keber Tepesi’nin altında bulunuyor Şarklı Mağara. Yapısı itibariyle doğal bir mağara olan Şarklı Mağara, Gaziantep geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yer.

See also:  Kapadokya Ne Demek?

Dülük Baba neden kapalı?

Yapılan açıklamada: “İçişleri Bakanlığının virüs salgını tedbirleri kapsamında, sağlığımızı korumak adına ‘Dülük Tabiat Parkı’ geçici süreliğine kapatılmıştır” denildi.

Ökkeş Dağı Nerede?

Gaziantep’ten Adana’ya doğru karayoluyla giderken Sakçagözü’nü geçince, Nurdağı’na ulaşmadan yolun sol tarafında uzaklarda yeşilliklerle çevrili bir tepe görülür. Bu tepede Ökkeşiye Hazretleri Türbesi’nde Kahramanmaraş ve Gaziantep bölgesinde binlerce insana adını veren Ökkeş yahut Ökkeşiye Hazretleri yatmaktadır.

Dülükbaba anlamı nedir?

Dülük Baba’nın bir evliya olduğunu söyleyen araştırmacı yazar Nevin Balta, “Dülük Baba, Mercidabık Ovası’na Memlük ordusu ile savaşmak üzere giden Yavuz Sultan Selim’e bu zaferi müjdeleyen kişidir. Dülük Baba hem Mısır’ın fethini müjdelemiştir, hem de kutsal toprakların, Mekke ve Medine’nin fethini müjdelemiştir.

Dülükbaba hangi otobüs gider?

M17-1, Şehitkamil bölgesinde bulunan Dülükbaba Mahallesi konumuna giden son Otobüs aracıdır.

Dülük Baba kapalı mı?

Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan, Gaziantepliler adına “Dülükbaba açıldı mı?, açılmadı mı?”diye sorarken, Dülükbaba’nın Pandemi dolayısıyla hala kapalı olduğu da belirtildi.

Zeugma Müzesi müze kart geçerli mi?

Zeugma Müzesi giriş ücreti öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.

*Zeugma Müzesi’ne girişlerde Müzekart geçerli. 60 TL karşılığında Müzekart+ çıkarttırarak 1 yıl boyunca Göbeklitepe Örenyeri dahil, tüm müzeleri ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Dülükbaba mangal yasak mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Tüm milli parklarda, ormanlarda ve bakanlığımıza bağlı park ve bahçelerde Koronavirüsün yayılmasını engellemek, sosyal mesafe kuralına uymak adına MANGAL YAKILMASI YASAKLANMIŞTIR.’ Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.