Kadyanda Antik Kenti Nerede?

Kadyanda Antik Kenti, Muğla’nın Fethiye ilçesine 24 km. uzaklıkta bulunan Üzümlü Beldesi’nin güney – doğusunda bir tepe üzerinde bulunur. Kadyanda Antik Kenti Nasıl Gidilir? Kadyanda Antik Kenti’ne Şahsi aracınızla Fethiye-Üzümlü yolu takip ederek Üzümlü köyüne ulaşılır.
Kadyanda Antik Kenti, Fethiye’nin tarih kokan köşelerinden biridir. İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunan antik yerleşim alanı, üzümlü beldesinin güney doğusunda yer alan bir tepe üzerindedir. Önemli eserlere sahip olan Kadyanda’nın kalıntıları arasında sur duvarlar, Likçe kitabeler ve kaya mezarları vardır.

Sidyma antik kenti nerede?

Sidyma (Yunanca: Σίδυμα), Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan bir Likya antik kentidir.

Kadyanda nerede?

Fethiye’ye 24 km. mesafede Üzümlü Beldesi’nin güney – doğusunda bir tepede kuruludur. Antik Çağ’da Kaunos – Araxa yolu üzerinde bulunuyordu. Kadyanda örenyerinde, kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlenebilen kalıntılardır.

Cadianda nerede?

Kadyanda Antik Kenti (Cadianda), Muğla’nın en güzel tatil yerlerinden Fethiye’ye 24 km uzaklıktaki şirin Yeşilüzümlü köyüyünün eteklerinde olduğu Geyran Dağında bir tepe üzerine kurulu. Antik Çağda atletizm merkezi olarak bilinen Kadyanda, Likya Birliğine katılmış son kent olmasıyla da tarihte yerini almış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.