Kibyra Antik Kenti Nerede?

Kibyra Antik Kenti, Burdur Gölhisar ilçesinin Horzum mahallesinde birbirinden derin yarlarla ayrılan hâkim üç tepelik üzerinde yer almaktadır. Kentin yerleşim alanı oldukça büyüktür.

Kibyra hangi bölgede?

Kibyra; Burdur ili’ne 110 km uzaklıktaki Gölhisar ilçesinin batısındaki Akdağ kütlesinin eteklerinde, Gölhisar ovasına hakim tepeler üzerinde bulunan Likya antik kentidir.

Kibyra anlamı nedir?

Kibyra Nedir? Kibyra isminin ne anlama geldiği tam olarak bilinmese de, Tarihçi, Yazar ve Araştırmacı Bilge Umar tarafından “Yüce Ana Tanrıça” anlamına geldiğini iddia edilmiş. Bu kentin Anadolu’nun ana tanrıçası olarak bilinen Kibele ile bir bağlantısı olup olmadığı bugüne kadar hiç araştırılmamış.

Medusa mozaiği nerede?

Burdur’un Gölhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kibyra Antik Kenti kazıları sırasında ortaya çıkarılan Medusa mozaiği ziyarete açıldı. İklim şartları nedeniyle yıl boyu sergilenemeyen Burdur’un Gölhisar ilçesindeki Medusa mozaiği geçtiğimiz günlerde ziyarete açıldı.

Balboura antik kenti nerede?

Balboura Antik Kenti – Burdur

Ortasından bir ırmağın geçtiği İlk Çağ kentinde şimdi Akropolis’in yer aldığı tepede 16 sıra oturma yeri olan küçük bir tiyatro bulunmaktadır. Kuzey tepesi eteklerinde yer alan şehir merkezinde çok sayıda bulunan kalıntılar vardır.

Kibyra Antik Kenti Denizli arası kaç km?

Bu konumuyla Kibyra antik kenti, Burdur’a 120 km.; Denizli’ye 105 km.; Antalya’ya 135 km. ve Fethiye’ye 110 km. mesafe uzaklıktadır.

Medusa Türkiye’de nerede?

Burdur’un Gölhisar ilçesinde Kibyra Antik Kenti’ndeki 3 bin 600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen yaklaşık 2000 yıllık dişi canavar figürü Medusa mozaiği ziyarete açıldı.

Medusa hikayesi nedir?

Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar. Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olandır. Bu yüzden insanların kahramanı Perseus tarafından öldürülebilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.