Mastaura Antik Kenti Nerede?

Mastaura Antik Kenti Aydın İli, Nazilli İlçesi’nin 3 km. kuzeyinde Bozyurt ve Eycelli Mahalleri arasında uzanan dar bir vadi içinde yer almaktadır.

Mastaura nerede?

Mastaura Antik Kenti, Nazilli ilçe merkezinin 4 km kuzeyinde yer alan antik bir yerleşim yeri. Yaklaşık 2 bin 500 yıl boyunca insanların bu alanda yaşadığı, günümüzden 500 yıl önce de Nazilli’ye taşındıkları biliniyor. Kent, yaklaşık 200 yıldır bilinen önemli bir antik yerleşim yeri.

Nazilli Mastaura antik kenti nerede?

Mastaura Antik Kenti, Aydın’ın Nazilli İlçesi’nin 3 km kuzeyinde, Mastavra Deresi’nin (antik adıyla Krizoros) oluşturduğu vadinin doğu ve batı yamaçlarında yer alıyor.

Sultanhisar Nysa antik kenti nerede?

Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Alabanda nerede?

Alabanda Aydın’ın Çine ilçesine 9 km uzaklıktaki Doğanyurt köyünde, eskiden Araphisar olarak adlandırılan Doğanyurt mevkiinde bulunan bir antik çağ kentidir.

Nazilli ne zaman kuruldu?

Nazilli, Aydın’ın en fazla nüfusa sahip ikinci ilçesidir. 5 Eylül 1922 günü düşman işgalinden kurtarılan ilçe, Ege Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Nazilli’ye, ilk olarak Luvi’lerin yerleştiği bilinmektedir.

Nysa Antik Kenti kaça kadar açık?

Nysa Antik Kenti, günümüzde haftada her günü ziyaret edilebilir. Yaz mevsiminde 09:00-19:00 saatleri, Kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri içerisinde ziyaret edilebilir.

Alinda antik Kenti nerede?

Aydın’ın Karpuzlu İlçesi’nde yer alan Alinda, önemli Karia kentlerinden biridir. Alinda’ya Aydın–Muğla karayolunun 30’uncu kilometresinden ayrılan 26 kilometrelik bir yolla ulaşılmaktadır.

Nysa anlamı ne?

karia bölgesi’nde aydin daglari (messogis) eteginde hellenistik devirde kurulmu$ bir antik kent. aydin ili sultanhisar ilçesi sınırları içindedir.

See also:  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hangi Ülkede Tatil?

Alinda Alabanda nerede?

Alabanda Antik Kenti – Aydın. Aydın İli Çine İlçesi Doğanyurt Köyü sınırları içerisindedir. Alabanda Antik Kenti’nin üzerinde bulunduğu Araphisar, Doğanyurt Köyü’nün bir mahallesidir.

Alabanda Antik Kenti nasıl gidilir?

Alabanda antik kentine Aydın Efeler merkez ilçeden Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ve Çine minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız Aydın-Muğla D550 karayolu üzerindeki Çine merkezin 12 km batısında bulunan Doğanbey Mahallesi’nden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.