Misis Antik Kenti Nerede?

Adana’da tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve Roma döneminin önemli şehirleri arasında yer alan 7 bin yıllık geçmişe sahip Misis Antik Kenti’nin, kazı çalışmaları ve restorasyonlarla cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Misis Antik Kenti hangi ilçede?

Misis Köprüsü – Adana

Adana’ya 27 kilometre uzaklıktaki Misis Antik Kenti, Ceyhan Nehri (Pyramos) kenarında tarihi yol üzerindedir. Misis’in tarihi üzerinde bulunduğu muhtemelen Neolitik Dönem’e (M.Ö. 6000) tarihlenecek Höyük ile başlar. Misis’i Truva kahramanlarından Mopsus’un kurmuş olduğu söylenmektedir.

Misis hangi ilçenin eski adı?

Misis (Mopsuestia), Ceyhan Nehri kenarında, tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan antik şehir.

Misis.

Tarihçe
Bağlı olduğu Hitit, Asur, Makedonya
Sit ayrıntıları

Misis ören yeri nerede?

Misis (Yakapınar ) Ören Yeri: Misis antik, Ceyhan nehri kenarında tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuş, Adana’dan sonra gelen ikinci bir geçit durumundadır. Misis’in tarihi, antik kentin üzerinde bulunduğu ve neolitik çağ’a tarihlenen höyük ile başlar. Misis’i Truva kahramanlarından Mopos’un kurmuş olduğu söylenmektedir.

Misis köprüsü kaç yılında yapıldı?

Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinde, Adana’nın Yüreğir büyükşehir ilçesine bağlı Misis Beldesinde yer alan, tarihi köprü. 4. yüzyılda Roma İmparatoru Flavius Julius Costantinus tarafından yaptırılmıştır. 6. yüzyıl ortalarında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından onartılmıştır.

Misis ne demek ingilizcede?

İngilizce’de evli hanımlara hitap şeklidir. Bu ifade yanına soyisim alarak ‘Mrs. Brown’ şeklinde kullanılır.İngilizce’ de ‘misis’ şeklinde okunur. Evli olmayan bayanlara ise soyadının başına ‘Ms.’ ifadesi eklenerek kullanılır.

Ceyhan’da ne yapılır?

Ceyhan Gezilecek Yerler Listesi

 • Yılan Kale. Yılan Kale: İsminin neden yılan konulduğu sorusu geldi ilk aklımıza.
 • Kurtkulağı Kervansarayı Kurtkulağı Kervansarayı: Oldukça ilgi gören Kervansaray Kurtkulağı Menzilinde bulunup, bir Osmanlı menzil handır.
 • 3. Tumlu Kalesi.
 • Durhasan Dede Türbesi.
 • Anavarza Kalesi.
 • See also:  15 Tatil Ne Demek?

  Magarsus Antik Kenti nerede?

  Magarsus, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş Adana’nın Karataş ilçesi sınırları içinde bulunan antik kent kalıntılarıdır.

  Adana’daki Anavarza Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

  Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla ‘yenilmez şehir’ olarak bilindiğini söyledi.

  Misis Kervansarayı ne amaçla yapılmıştır?

  İlk defa tarihi Misis Köprüsü başına, köprüden geçen kervanların barınağı olarak Selçuklular zamanında bir kervansaray yapılmış, fakat bu kervansaray zamanla yıkılınca 1070 H. tarihinde Padişah IV. Mehmed’in emri ile eski kervansarayın yerine bir han ve bir de mescit yaptırılmıştır.

  Misis nereye bağlı?

  Misis 36.957779 enlem ve 35.619476 boylamda yer almaktadır. Yüreğir ilçesine bağlıdır. Misis haritası Adana ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Misis posta kodu 01030.

  Ceyhan Köprüsü kaç yılında yapıldı?

  1938-1939 Yıllarında Almanlar tarafından yapılmış olan Ceyhan Demir Köprü sü sadece çukurova topraklarını bir birine bağlamakla kalmamış doğu ile batıyı da bir birine bağlamıştır.

  Misis Köprüsü kac metre?

  80 milyon TL’ye mal olan Nissibi Köprüsü’nün orta açıklığı 400 metre, toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor.

  Misis Köprüsü kaç metre?

  9 gözlü olan Misis Köprüsü’nün uzunluğu 133 metre, genişliği ise 6,5 metredir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.