Notion Antik Kenti Nerede?

NOTİON ANTİK KENTİ  Notion Antik Kenti, Klaros kehanet merkezinden hemen hemen 2 km. uzaklıktadır.  Ahmetbeyli yakınlarında, İzmir –Kuşadası kavşağına gelindiğinde, Doğu yönünde yolun sağında (deniz tarafı) yer alıyor.  Ahmetbeyli, İzmir’in Menderes İlcesine bağlı, yeşille mavinin buluştuğu, daha çok yazlık sitelerin bulunduğu bir yer.  İzmir’e, Seferihisar üzerinden 97, Menderes üzerinden ise 50 km. Selçuk’a 18 km, uzaklıktadır.  Akropolünden* bakıldığında, çok güzel bir deniz manzarası var. *Antik kentlerde, önemli yapıların ve tapınakların bulunduğu iç kale 2
İzmir’e 50 km, Kolophon’a ise 15 km uzaklıktaki bir liman kenti olan Notion, bugünkü Ahmetbeyli köyünün sınırları içindedir.

Notion nerede?

Ahmetbeyli Mahallesi sınırları içinde yer alan Notion, İzmir’e 50 km, Kolophon’aysa 15 km uzaklıktadır. Yöre halkı tarafından “Kale” olarak adlandırılan Notion Antik Kenti’nin akropolisi, Kuşadası-Seferihisar sahil yolunun 40. kilometresinde Ahmetbeyli kumsalının doğusundaki iki tepe üzerinde yer alır.

Kolophon antik kenti nerede?

Kolofon (Antik Yunanca: Κολοφών) 12 İyon şehrinden biridir. Şehrin kalıntıları İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere köyünde bulunmaktadır. MÖ 1. binyılda kurulduğu sanılmaktadır.

Kolophon antik kentine nasıl gidilir?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilir. İzmir-Menderes arası 22 km, Menderes-Kolophon Antik Kenti arası ise 15 km. dir.

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Kolophon nerede?

İzmir’in, Menderes İlçesi, Değirmendere ve Çamönü köyleri arasında yer alan Kolophon Antik Kenti definecilerin kazı alanına dönüştü. Binlerce yıl boyunca yerleşim gören antik kentin her yeri defineci çukurları ile dolu.

See also:  Okul 2 Dönem Ara Tatil Ne Zaman?

Klaros antik Kentine nasıl gidilir?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Ahmetbeyli mahallesine ulaşabilir. İzmir-menderes arası 22 km, Menderes-Klaros Antik Kenti arası ise 30 km. dir.

Phokaia antik kenti nerede?

Phokaia, İzmir’in Foça İlçesi’nin Antik Çağ’da ve Bizans Dönemi’ndeki adı. On iki İon kentinden biridir. Önceleri kentin kuruluşu MÖ 11. yüzyıl Aiol’ler tarafından gerçekleştiği, MÖ 9. yüzyılda ise kentin İon tarafına geçtiği düşünülüyordu.

Priene nerede?

Priene, Aydın Söke’de Selçuk-Efese yaklaşık 100 km uzaklıkta kurulmuş bir İyon (Antik Yunan) şehridir. Şehir Menderes nehrinin 10 km kuzeyindedir. Şehir kurulduğunda deniz kıyısındaydı.

Milet nerede yer alır?

Didim ilçesinde ise Balat Köy, sınırları içerisinde yer alır. Milet Antik Kenti’nde gezilecek pek çok önemli tarihi eser ve alan bulunmaktadır.

Efes ve Milet nerede?

Aydın ilinin Didim ilçesi sınırlarında yer alan antik bir liman kentidir Milet Antik Kenti. Liman kenti olması nedeniyle, aralarında Troy, Efes, Priene gibi devletlerin de bulunduğu 12 İyon uygarlığı arasında özerkliğini ilan etmiş; sanat, bilim ve felsefe alanında öne çıkan bir devlet olmuştur.

Sard şehri nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.