Perge Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Perge Antik Kente Nasıl Gidilir? Aracınız var ise Antalya’dan Aksu ilçesine 17 km mesafede 30 dakika içerisinde varabilirsiniz. Aracınız bulunmuyor ise Antalya’dan geçen AC03, AF04, AF04A, AC05 numaralı otobüs hatlarından Aksu ilçesine, oradan da taksi ile veya yürüyerek çok kısa sürede Perge Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

Perge Antik Kenti hangi otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Perge Antik Kenti yakınından geçiyor: 526, AF04A, BA22, MK81A.

Perge giriş ücreti ne kadar?

Giriş Ücreti: 35 TL, Müzekart Ziyaret Saatleri: Perge Antik Kenti’ni haftanın her günü, 1 Nisan- 1 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00, 31 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Antik kent, dini bayramların 1.günü saat 13.00’e kadar kapalı.

Perge Antik Kenti müze kart geçerli mi?

Perge ören yerinin çok ilginç bir yapısı var. Sütunlu cadde üzerinde çok yunanca yazılar göreceksiniz. Ulaşımı diğer ören yerlerden herhalde en kolayıdır ve müze kart geçerlidir eğer kartınız yok ise giriş 25 ₺.

Antalya Perge nerede?

Perge (Yunanca: Πέργη Perge), Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir.

Aspendos ücretli mi?

Aspendos antik kentine giriş ücreti kişi başı olarak 50 TL’dir. – Tarihi bir antik tiyatrosu bulunmaktadır. – Uzun ve dar bir alana inşa edilmiştir.

Perge kaç yılında kurulmuştur?

M.Ö. 4000 ya da 3000 yılına denk gelen Perge Antik Kenti, özellikle cilalı taş devri ile beraber bakır çağı döneminde yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır.

MüzeKart kaç para?

Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir. MüzeKart’ınız ile tarihte bir yolculuğa çıkmak için MüzeKart satış noktalarına ulaşmak için tıklayınız. MüzeKart ile gezebileceğiniz T.C.

See also:  Kapadokya Ya Uçakla Nasıl Gidilir?

Antalya Müze kart ne kadar?

Museum Pass Akdeniz

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya, Mersin, Adana ve Denizli’deki 50’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Museum Pass The Mediterranean’in fiyatı 220 lira.

Perge Tiyatrosu kaç kişilik?

Perge şehir planının esasını biri doğu-batı, diğeri ise kuzey-güney yönünde uzanan iki ana cadde oluşturmaktadır.15 bin izleyici kapasiteli tiyatro oldukça iyi korunmuştur. Oturma yerlerinin karşısında yer alan özenle dekore edilmiş iki katlı sahne binası M.S. 2’nci yüzyılda inşa edilmiştir.

Perge kaça kadar açık?

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası, Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Aspendos açık mı?

Aspendos Örenyeri Ziyaret Saatleri

15 Nisan – 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 08:00. 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:00. 3 Ekim – 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:00. 3 Ekim – 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00.

Side antik kent kim tarafından yapılmıştır?

Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Ptolemaioslar’ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir.

Perge hangi ilde?

Perge Antik Kenti (Antalya)

Hierapolis hangi bölgede?

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışılır.

Sard şehri nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.