Selge Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Selge Antik Kenti Nerede; Antalya İlinin, Manavgat İlçesi, Altınkaya Mahallesinde sınırları içerisinde yer almaktadır. Manavgat Karayolundan kuzeye doğru gidildiğinde Köprü çay Irmağını geçtikten sonra 55 km kadar düz asfalt yoldan gidilerek ulaşılır. Manavgat İlçe Merkezine 80 km. uzaklıktadır.

Selge nereye bağlı?

Selge – Antalya

Antalya İli, Manavgat ilçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesi’nde yer almaktadır. Antalya- Manavgat karayolunun Taşağıl yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağı’nı takip eden 55 kilometre uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır.

Selge Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Altınkaya köyünde bulunan Selge Antik Kenti, tarihî kalıntılara ev sahipliği yapar. Geçmişte kent sakinlerinin zeytin, şarap ve şifalı bitki üretiminden gelir sağladığı bilinir. MÖ 25 senesinde Galatia Krallığı kurulunca, Selge bir süre bağımsızlığını kaybettiyse de, Roma yönetimiyle iyi ilişkiler sağlanmıştır.

Selge Pisidia nerede?

Selge antik kenti, günümüzde Antalya ili olarak bilinmekte olan Pisidia bölgesinde yer almakta olup bu bölge paranın basılmış olduğu ilk şehir olmaktadır.

Selge neresidir?

Selge, antik Pisidya bölgesinin dağ kentlerinden biridir. Toroslar’ın güney yamaçlarında, denizden 1250 metre yükseklikte kurulmuştur.

Antalya Termessos nerede?

Telmessos Antik Kenti, Muğla İlinin Fethiye İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunan antik Kent, Kesin bir tarihide olmasa da M.Ö 3 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Kentin en önemli özelliği Fethiye ilçesindeki en eski yerleşim yeri olma özelliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.