Aigai Antik Kenti Nerede?

Aigai, Türkiye’deki Antik Kentler listesinde, Aiolis Antik Kentleri grubunda, Manisa ili, merkez ilçeye bağlı Köseler Köyü’nün 2 km güneyindeki Gün Dağının üzerinde, kısmen ayaktaki harabelerden ibaret bir antik kenttir.

Aigai anlamı nedir?

Aigai adı eski Yunancada keçi anlamına gelen “αίγα” kelimesinden türetilmiştir. Aigai Antik Kenti, Manisa’nın Yunus Emre ilçesinin Yunt Dağı Köseler Mahallesi yakınında bulunmaktadır. Antik yazarların aktardığına göre Aigai, MÖ 2. binyıl sonlarında Yunanistan’dan Anadolu’ya göçmüş olan Aioller tarafından kurulmuştur.

Sidas Antik Kenti nerede?

Sidas Antik Kenti, Manisa’nın tarihini içinde gizleyen antik kent Saittai ismiyle de bilinmektedir. Demirci ilçesinin güneyinde, İcikler Köy merkezine sadece 5 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Henüz bilimsel bir kazı çalışması başlatılmamış olan kentin toprak üstünde bulunan birçok mimari parçası görülebilmektedir.

Aigai antik kenti hangi ilimizdedir?

Aigai antik kenti Manisa’nın Merkezinde bulunmaktadır. Yuntdağı köseler mevkinde bulunmaktadır.

Aigai antik kenti ne zaman kuruldu?

Antik yazarlar tarafından aktarılan geleneğe ve oluşturdukları kronolojiye gören M.Ö. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelip kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulan 12 kent arasındadır.

Makellon nedir?

Makellon: M.Ö. II. yüzyılın sonları veya M.Ö. I. yüzyılın başlarında yapılan alışveriş merkezleri. Çarşılar.

Aiolis Bölgesi nerede?

Aiolis, Batı Anadolu’nun kabaca kuzey bölgesinin antik adı.

Sard Antik Kenti nerededir?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Allianoi nerede?

Allianoi İzmiri, Bergama ilçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi kara yolunun 18. km.’sinde, Bergama’nın kuzeydoğusunda, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer alan bir Misya antik kenttir.

Aioller nereden geldi?

Aiol, Antik Yunanistan yaşamış başlıca 4 Yunan kavminden (Akalar, Dorlar ve İyonlar) biridir. Buluntulara göre tarihleri M.Ö 1100 yılına dayanır. Tesalya ve Boeotia bölgeleri ile Batı Anadolu’da Çandarlı Körfezi merkez olmak üzere Kuzey Ege’ye yerleşmişlerdir. Anadolu’da yerleştikleri bölgeye Aiolis denir.

See also:  Pamukkale Travertenlere Nasıl Gidilir?

Manisa’da antik kent var mıdır?

Sart Antik Kenti ve Artemis Tapınağı

Anadolu’nun en önemli antik kentlerinden biri olan Sardes (Sart) Antik Kenti, Manisa’ya bağlı Salihli İlçesi’nde bulunmaktadır. Antik kentte birçok farklı medeniyete ait eserler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.