Faselis Antik Kenti Nerede?

Phaselis (Faselis) Antilk Kenti Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Olimpos Beydağları’nın milli sınırları içerisinde yer almaktadır. Phaselis Antik Kenti çok büyük bir alanı kaplamaktadır. Müze bölümü olarak gezilen bölge asıl kentin yarısı bile değildir.

Faselis giriş ücreti ne kadar?

Phaselis Koyu, Phaselis Antik Kenti ile aynı yerleşkede bulunduğundan gişeden giriş ücreti ödenerek giriş yapmanız gerekiyor. 2022 yılı için Phaselis Antik Kenti ve Koyu’na giriş ücreti 55 TL olarak belirlenmiş. Phasalis’de Müzekart geçerli. Tek giriş için kişi başı 55 TL ödemek yerine Müzekart almanız en mantıklısı.

Phaselis hangi koy?

Tekirova Köyü yakınlarındaki Phaselis Antik Kenti, Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alıyor. Kemer’e uzaklığı yalnızca 16 kilometre olan Faselis Harabeleri’ne Antalya yönünden kendi aracınızla gidecekseniz Kumluca Karayolu’nun 57. kilometresinden güneye dönmeniz gerekiyor.

Phaselis hangi ilçede?

Phaselis Antik Kenti ülkemizin Antalya ilinin Kemer ilçesine bağlı Tekirova Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Phaselis antik kentinin kuzeyinde Gökdere Vadisi, güneyinde İç Adalar bulunur. Batısında ise Çandır Vadisi bulunmaktadır.

Phaselis de nerede denize girilir?

Phaselis plajları

 • Kuzey limanı plajı, antik kentin girişinde ilk göreceğiniz, bölgenin ikinci büyük plajı. Burada sahil sakin, deniz berrak ve kumsal çakıl taşlı.
 • Merkez limanı plajı, kentin en küçük ve de en sakin plajı.
 • Güney limanı plajı, Phaselis’in en popüler ve en büyük plajı.
 • Faselis Müzekart geçerli mi?

  Müzekart’la giriş yapılabilen bir plaj: Phaselis, Tekirova, Türkiye – Tripadvisor.

  Müzekart kaç para?

  Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir. MüzeKart’ınız ile tarihte bir yolculuğa çıkmak için MüzeKart satış noktalarına ulaşmak için tıklayınız. MüzeKart ile gezebileceğiniz T.C.

  See also:  Kapadokya Hangi Aylarda Gidilir?

  Phaseliste denize girilir mi?

  Denizi berrak ve temiz olan Kuzey Liman’da zemin çakıllı. Plajın yanı başında ağaç bulunmaması sıcak havalarda sorun yaratıyor. Ağaç gölgesinden yararlanmak için plajın biraz gerisine ilerlemek gerekiyor. Kuzey Liman’da denize girmeyi düşünenlerin şemsiye taşımaları şart.

  Phaselise giris yasak mi?

  Phaselis Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 55 Türk lirası. Ayrıca girişlerde öğretmen kimlik belgesi ve müzekart geçerli. Phaselis 08.00-20.00 arasında açık. Kamp yapmak ise yasak.

  Phaselis Ancient City ne demek?

  Faselis ya da Phaselis, Likya’da bulunan antik bir Yunan ve Roma şehri. Günümüz Kemer şehrinin yakınlarındadır. Faselis, tarihî özelliklerinin yanında plajlarıyla bir deniz turizmi alanı işlevi görmektedir.

  Phaseliste kimler yaşadı?

  Phaselis Antik Kenti’nin Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İÖ 7’nci yüzyılda Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Kuruluş efsanesinde kolonistlerin yöre halkına mısır veya kurutulmuş balık önerilerine balık isteği ile cevap verildiği anlatılır. Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir.

  Phaselis nasıl bir yer?

  iki limanlı antik kent. kalıntıları gezmenin yanı sıra yüzülesi, balık tutulası, gözlükle dalınası bir yer. tek kelimeyle büyüleyici bi yerdir.tarih ve doğanın içiçe olduğu inanılmaz güzellikte bi yer

  Phaselis Antalya arası kaç km?

  Lokasyon. Phaselis Ören Yeri, Kemer’den yaklaşık 12 km., Antalya 5M Migros’tan ise yaklaşık 50 km. mesafede, Çamyuva ve Tekirova tatil beldeleri arasında yer alıyor.

  Phaselis de nerede kalınır?

  Phaselis Müzesi Yakınında Nerede Konaklayabilirim?

 • Rixos Premium Tekirova – 1,5 mil (2,4 km) mesafede.
 • ROBINSON ÇAMYUVA All Inclusive – 1 mil (1,7 km) mesafede.
 • İpek Hotel Çamyuva – 1,2 mil (1,9 km) mesafede.
 • Kilikya Resort Camyuva – All Inclusive – 1,3 mil (2 km) mesafede.
 • Club Akman Beach Hotel – 1,3 mil (2,2 km) mesafede.
 • See also:  Kapadokya Da Balonlara Binmek Ne Kadar?

  Antik plaj nerede?

  Olimpos Plajı da deniz turizminin en yoğun yapıldığı bölgelerden biri olarak karşımıza çıkar. Antalya ilinin Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos plajı Yazır Köyü mevkiinde yer alır. Bölge doğal güzellikleri, antik şehir kalıntıları ve temizliği ile öne çıkan plajı oldukça önemlidir.

  Phaselis Plajı ücretli mi?

  Antik kent ve plajlar 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasındaki yüksek sezonda 08.00-19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık durumdadır. Plajlara ulaşmak için antik kentin içinden geçiyorsunuz. Phaselis Plajı giriş ücreti 30 tl dir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.