Germanicia Antik Kenti Nerede?

Germenicia Antik Kenti Germanicia Antik Kenti, Dulkadiroğlu ilçesi sınırlarında geniş bir alanı kapsayan antik kente ait izler Geç Roma (MS 4-5.yüzyıl) dönemine aittir. Yaklaşık 1500 yıl toprağın altında kendini saklayan antik çağa ait taban mozaikleri, o döneme ait günlük yaşamdan kesitler sunmaktadır.
Germanicia Antik Kenti Kahramanmaraş’ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu’ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor. Geçmişte gecekondu olan ancak sonradan imar affıyla tapu verilen bölgedeki evlerden birinin alt kat odasında eşsiz Germanicia mozaiği yer alırken, evin üst katında insanlar yaşamaya devam ediyor.

K Maraş Germanicia antik kenti nerede?

Germanicia Antik Kenti – Kahramanmaraş

Dulkadiroğlu İlçesi Karamaraş Mevkii’nde yer alan, 2007 yılı Ağustos ayında yapılan kaçak kazı ihbarı neticesinde başlatılan çalışmalarla ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti taban mozaikleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Antik kenti nerede?

Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Çanakkale, Burdur, Adana, Nevşehir, Adıyaman, Kars ve Bitlis gibi Türkiye’nin pek çok şehrinde yer alan antik kentler ile ören yerleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği noktaları olarak ön plana çıkıyor.

Germenicia anlamı nedir?

“Germenicus” Germen fatihi demektir. Roma İmparatorlarının Ren Nehri kıyısında Germen kabilelere karşı kazandığı zafere ithafen kullanıldığı bir unvandır. Germenicia’da adını bu unvandan almaktadır.

Antik kentler ne amaçla yapılmıştır?

Efes Antik Kenti’nin; liman ticareti, dışarıdan gelen misafirlerin konaklaması, tapınak, hapishane, kütüphane, tiyatro gibi çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere yapıldığı biliniyor.

K Maraş’ta kaç tane müze var?

Kahramanmaraş Müzesi. Uzunoluk, Dijital Kurtuluş Müzesi. Mahmut Arif-i Paşa Konağı Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi. Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi.

Turkiyede kac tane antik kenti var?

Halbuki Türkiye’de Kültür Bakanlığının taşınmaz kültür varlığı olarak belirlediği 77 adet antik kent vardır. Listeye dahil olmayanlarla birlikte sayı 100 civarında. Antik yunan kenti olanların hemen hepsinde tiyatro olması ortak özellikleri.

See also:  1 Tatil Ne Zaman?

Dünyada en çok antik kent nerede?

DÜNYA’DA EN ÇOK ANTİK KENTİ OLAN ŞEHİR ANTALYA.

Hangisi Türkiyede bulunan antik kentler?

Şehir Bulunduğu yer
Efes İzmir, Selçuk
Elaiussa Sebaste Silifke, Mersin
Erymna Antalya
Erine Marmaris, Muğla

Gordion antik kent ne amaçla yapılmıştır?

Gordion Antik Kenti M.Ö. 800’lü senelerde Frig Kralı olan Gordios’un başkent haline getirdiği şehirdir.

Adana’daki Anavarza antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla ‘yenilmez şehir’ olarak bilindiğini söyledi.

Antik kent ne anlama gelir?

Peki antik kent nedir? İlkçağ’lardan itibaren günümüze kadar ulaşabilmiş binlerce yıllık kent özelliklerine sahip, tarihi kültürel kalıntılara genel olarak ‘Antik kent’ denilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.